1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya'dan ihracat rekoru
Konya'dan ihracat rekoru

Konya'dan ihracat rekoru

Konya'nın ihracatında artış trendi devam ediyor.

A+A-

Bu yılın ilk üç ayında ihracatını yüzde 22.8 ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde artıran Konya, nisan ayında yeni bir rekor kırarak ihracatını aylık bazda yüzde 26 artırdı.
 
Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, nisan ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. 2014 yılının Konya için ihracat yılı olmasını temenni eden Kütükcü, Konya'nın nisan ayında 141 milyon 681 bin dolar ihracatla yeni bir rekora daha imza attığını söyledi. Kütükcü, 'Konya, ocak ayından bu yana ihracatını memnun edici oranlarda artırıyor. Ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan ilk çeyrekte ihracatını yüzde 22.8 artıran şehrimiz, nisan ayında 141 milyon 681 bin dolar ihracatla yeni bir rekora daha imza atarak aylık ihracatını yüzde 11 olan Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde, yüzde 26 artırmayı başardı." dedi.

535 MİLYON 325 BİN DOLARLIK İHRACAT

Yine ilk dört aylık ihracat ortalamasında ihracatını yüzde 24 artıran Konya'nın aynı dönemde 535 milyon 325 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştığını ifade eden Kütükcü, "Konya'nın yakalamış olduğu bu büyüme ivmesi son derece önemli, ancak Konya'nın daha fazlasını yapabilecek potansiyeli var. Konya Sanayi Odası olarak Konya'nın gerçek potansiyelini yakalayarak, Türkiye ihracatından daha fazla pay alması için sektörlerimizin üretimde ve ihracatta karşılaştıkları sorunları dinlemeye ve çözüme kavuşturmaya yönelik yürüttüğümüz çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz.' diye konuştu.

İHRACATTA YENİ BİR İVME

Büyük bir azim ve özveriyle üreterek Konya'yı Türkiye'nin sanayi ve ihracat merkezlerinden biri haline getiren bütün sanayicilere teşekkür eden Başkan Kütükcü, 'Kaliteli üretim gücümüzü, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve marka ile daha çok besleyerek çok daha büyük başarılara imza atacağımızı inanıyorum. İnşallah Konya Sanayi Odamızın hayata geçireceği Bölgesel İnovasyon Merkezi, şehrimizin bu noktada yeni bir ivme kazanmasına katkıda bulunacak.' ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.