1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kobani'de silah sesi yerine izi kaldı
Kobani'de silah sesi yerine izi kaldı

Kobani'de silah sesi yerine izi kaldı

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani'de yaşanan çatışmalar yerini sessizliğe bıraksa da savaşın izi, ilçenin her metrekaresinde görülüyor.

A+A-

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani'de (Ayn el Arap) yaşanan çatışmalar yerini sessizliğe bıraksa da savaşın izi, ilçenin her metrekaresinde görülüyor.

Halep'e bağlı Kobani'de yaklaşık 4 aydır yankılanan silah sesleri, terör örgütünün kentten çekilmesiyle yerini sakinliğe bıraktı. Bölgedeki çatışmaların şiddetini ilçenin tümünde görmek mümkün. Binaların neredeyse tamamında mermi ya da şarapnel izi var. Yıkılan evlerin molozları veya hurdaya dönmüş araçların barikat olarak kullanıldığı görülüyor. 

Çatışmaların izlerini taşıyan caddelerde her an patlamamış mühimmata rastlamak mümkün. Camları kırılmış iş yerlerine ve etrafa dağılmış malzemelere sıklıkla rastlanıyor. Altyapısı çöken, enerji hatları kullanılamaz hale gelen Kobani'de elektrik ihtiyacı da jeneratörle sağlanıyor.

Bölgede yaşayanlar ise silah seslerinin uzaklaşmasından memnun olduklarını dile getiriyor. 

Kobanili Abdullah Cihan, terör örgütünün çekilmesiyle büyük bir mutluluk yaşadıklarını söyledi. Zor şartlara rağmen Kobani'de kalmayı sürdürdüklerini ifade eden Cihan, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. 

Mustafa Hüseyin ise silah seslerinin kesilmesiyle sokağa çıkabildiğini belirterek, "Artık bisikletime bineceğim, oyun oynayabileceğim" dedi. 

Araçları onarıyorlar

IŞİD ile yaşanan çatışmalarda kullanılan ve bozulan araçların tamiri yine kentteki tamirciler tarafından gerçekleştiriliyor. 

Mustafa Cova ise uzun süre cephede yer aldığını ifade etti. Çatışmalarda elimden yaralandığını anlatan Cova, "Buna rağmen tamirhaneye geldim, burada bozulan araçları onarıyorum ve arkadaşlarıma yardımcı oluyorum" şeklinde konuştu.

Merdiyan Şahin de her türlü sıkıntıya rağmen hayatın devam ettiğini kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.