1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kivi üretiminde büyük düşüş
Kivi üretiminde büyük düşüş

Kivi üretiminde büyük düşüş

Kivi, tarihinin en büyük düşüşünü yüzde 26,6 ile bu yıl yaşadı.

A+A-

Türkiye'de üretilmeye başlandığı günden bu yana sürekli artış gösteren kivi üretimi, tarihinin en büyük düşüşünü yüzde 26,6 ile bu yıl yaşadı.

Geçen mart ayındaki zirai don, birçok ürünün rekoltesinde düşüşe neden olduğu gibi kivi üretiminini de olumsuz etkiledi. Üretimi daha çok Marmara'nın doğusu ve Karadeniz Bölgesi'nde yapılan kivinin dondan etkilendiği bölge ise Karadeniz oldu.

İstatistiklere tam olarak 1996 yılında konu olmaya başlayan kivi üretimi, belirli miktarlarda 2014 yılına kadar sürekli artış gösterdi. 1996 yılında 85 tonla başlayan kivi üretimi 2000'de bin 400, 2005'te 8 bin, 2010'da 26 bin 534, 2011'de 29 bin 231, 2012'de 37 bin 247 olarak gerçekleşti. 2013 yılında 41 bin 635 tona ulaşan kivi üretimi, mart ayında don olayının etkili olduğu 2014 yılında yüzde 26,6 düşüşle 31 bin 795 tona geriledi.

Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı, Türkiye'de kivi üretiminin yüzde 50'sinin Yalova'da gerçekleştiğini belirtti.

Bu yıl don mart ayında etkili olan don nedeniyle özellikle Karadeniz'de rekoltenin çok düştüğünü ifade eden Tunalı, "Bahar ayında kiviye su yürümeye başladığı dönemde meydana gelen don çok kötü oldu. Tam kivi için dönüm noktasıdır bu dönem. Kışın etkili olan donun bir zararı olmaz. Kışın eksi 10'un altına düşerse gövdesinde çatlama meydana gelir" diye konuştu.

Tunalı, Yalova bölgesinde donun etkili olmaması nedeniyle herhangi bir kayıp yaşanmadığını dile getirdi.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar ise kasım ayı sonunda kivi hasadının bittiğini söyledi.

Bu yıl 6 bin ton civarında ürün beklediklerini ancak etkili olan don nedeniyle Ordu bölgesinde 500 ton kivi alabildiklerini anlatan Uzunlar, "Kivi üretiminde ilk defa böyle bir şok yaşadık. Tamamen donun etkisi. Fındıkta da aynı sebepten düşüş oldu ama kivi fındığa göre daha hassas bir ürün. Rekoltedeki düşüş fiyatlara da yansıdı. Önümüzdeki yıl don olmaz, budama ve kışlık bakım iyi yapılırsa bu durumu yaşamayız" dedi.

(AA)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.