1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Kış Lastiği takmak ne zaman zorunlu olacak? Kış Lastiği zorunluluğu ne zaman başlayacak?
Kış Lastiği takmak ne zaman zorunlu olacak? Kış Lastiği zorunluluğu ne zaman başlayacak?

Kış Lastiği takmak ne zaman zorunlu olacak? Kış Lastiği zorunluluğu ne zaman başlayacak?

Kış mevsimi yaklaştıkça, ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğunun vakti de giderek yaklaşıyor. Konu ile ilgili konuşan LASİD Genel Sekreteri, Kış Lastiği zorunluluğunun ne zaman başlayacağını söyledi.

A+A-

Bilindiği gibi son yıllarda ticari araçlar için kış mevsiminde kış lastiği zorunlu. Fakat LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, kış lastiği her ne kadar ticari olmayan araçlara serbest olsa da, normal araçların da kış lastiği takmasının faydalı olacağını söyledi.

Kış lastiği zorunluluğunun başlama tarihi ile konuşan Ünsal, 1 Aralık 2016'da bu kış için kış lastiği zorunluluğu'nun başlayacağını da duyurdu.

Bahadır Ünsal, "Kış lastiklerinin diş derinliği, yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde 7 derecenin altında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. 7 dereceden daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımıyla elde edilen fren mesafesi, gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır. Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı, araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir." dedi.

Kamuajans/ Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.