1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kırmızı et neden zamlandı?
Kırmızı et neden zamlandı?

Kırmızı et neden zamlandı?

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, besicinin elindeki büyükbaş hayvanın önemli bölümünün kurban bayramında kesilmesi sonucu kesime gidecek hayvan sayısının azalmasının sığır eti fiyatlarını artırdığını söyledi.

A+A-
Ünlü, şu anda özellikle sığır etinde arzın talebi karşılayamaz duruma geldiğini ifade etti. Kurban Bayramı'ndan sonra piyasanın çok fazla et ihtiyacı olmayacağı için fiyatların sabit kalacağını veya düşeceğini düşünürken tam tersi bir durumla karşılaşıldığına dikkati çeken Ünlü, şunları kaydetti:
 
"Bayramdan önce karkas kilogramı 18,5 liraya kesilen büyükbaş hayvan şu anda 20 liradan aşağıya kesilmiyor. Marketlerde ise dana kıymanın kilogramı 28-30, parça etin kilogramı ise 35-40 liradan satılıyor. Besici elindeki yetişkin hayvanların büyük çoğunluğunu kurbanda sattı. Yeniden besilik hayvan alarak yetiştirmeye başladı. Bunlar kesim dönemine gelene kadar et fiyatları bu şekilde biraz yüksek kalacaktır" diye konuştu.
 
Kurban bayramından önce hayvan ithalatına izin verilmesi gerektiğini dile getirmelerine rağmen yetkililere seslerini duyuramadıklarını anlatan Ünlü, yüzde 40 oranında besilik hayvan ithalatına izin verildiğini ancak şartların cazip olmadığını vurguladı.
 
Hayvan ithalatı cazip değil
 
İthal hayvana yüzde 15 gümrük vergisi konulduğunu dile getiren Ünlü, şöyle devam etti:
 
"Besilik hayvanın kilogram maliyeti Türkiye'de 15 lira civarında. İthal hayvanın maliyeti ise gümrük vergisi, nakliye parasıyla 16 lirayı buluyor. O nedenle şu anki ithalat izninin bir cazibesi yok. İthal hayvanın cazip olabilmesi için kilogram fiyatının 10-11 lirayı geçmemesi gerekiyor. Ancak o zaman besici para kazanabilir ve yurt dışından hayvan getirir. Aksi takdirde elindeki besilik hayvanlarla idare etmek zorunda kalacak ki bu da fiyatların yükselmesine neden olacaktır. Şu an vatandaşın büyük çoğunluğu kurbanda kestiği hayvanın etini tüketiyor. Bu etler bittikten sonra piyasadaki arz talep açığı büyüyecek ve fiyatlar daha da yükselecektir."
 
Kurak bir yıl geçirilmesi nedeniyle yem fiyatlarının da önceki yıla oranla yüzde 15-20 arttığına dikkati çeken Ünlü, önümüzdeki günlerde yem fiyatlarındaki artışın da et fiyatlarına yansıtılmasının kaçınılmaz olacağını söyledi.
 
"Koyun etine yönelin"
 
Kurban bayramında çok fazla küçük baş hayvan kesilmemesi nedeniyle koyun ve kuzu eti fiyatlarında artış olmadığını belirten Ünlü, koyunun kurbandan önce de şimdi de karkas kilogramının 19 liradan kesildiğini, marketlerde ise 27 ile 35 lira arasında satıldığını ifade etti.
 
Vatandaşın bu dönemde koyun etine yönelerek fiyatların daha da yukarılara çıkmasını engelleyebileceğini dile getiren Ünlü, aksi takdirde sığır eti fiyatlarının biraz daha yükselebileceğini vurguladı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.