1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Kiliseler şokta: İngiltere 'dinsizlik' kasırgası ile çalkalanıyor
Kiliseler şokta: İngiltere 'dinsizlik' kasırgası ile çalkalanıyor

Kiliseler şokta: İngiltere 'dinsizlik' kasırgası ile çalkalanıyor

İngiltere'de Ulusal Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin (NatCen) İngiliz Sosyal Tutumu araştırmasının sonuçları yayınlandı. Araştırma sonucu İngiltere Din Otoritelerinde şok etkisine neden oldu.

A+A-

Ömer Çiftçi'nin haberi:

RİSALEHABER-Ulusal Sosyal Araştırmalar Merkezi (NatCen) İngiliz sosyal tutum araştırması verilerine göre, günümüz İngiltere'sinin başlıca problemi 'dinsizlik.'

Araştırma sonuçlarına göre İngiltere'de kendini dinsiz olarak tanımlayanların oranı rekor bir seviyeye gelişerek yüzde 53'e ulaşmış durumda. Bu oran araştırmanın ilk yapıldığı 1983 yılından beri yüzde 31 oranında artmış durumda. 

Araştırma sonuçlarında en fazla mensup kaybeden din ise Hristiyanlık olarak gösteriliyor. Sonuçlara göre İngilizlerin sadece yüzde 15'i kendini İngiltere Kilisesine bağlı, yani Anglikan Mezhebine ait olarak tanımlarken, Katolik olanların sayısı sadece 9'da kaldı. Kalan yüzde 17 ise kendini Hristiyanlığın diğer mezheplerinin mensubu olarak tanımlıyor. Müslüman sayısı ise 2 milyona ulaşmış durumda ve giderek artıyor.

İngiltere'de yaşayan gençlerde ise durum daha kritik. Araştırmaya göre İngiltere'de yaşayan gençlerin sadece yüzde 4'ü kendini Anglikan olarak tanımlarken, Hristiyanlığın diğer mezheplerinde durum çok daha kötü.

İngiltere'deki Hristiyan otoriteler ise rapor karşısında şok olmuş durumda. Fakat bazı dini önderler durumu kabullenmiyor. Liverpool'un Rahibi Rahip Reva Paul Bayes konu ile ilgili: "Bence Allah inancı geçerliliğini koruyor. Dinsiz ve inançsız olduğunu söyleyenler sadece modern dünyaya bir tepki olarak bunun arkasına sığınıyor" ifadelerini kullandı.

Chelmsford Piskoposu, Rt Revard Stephen Cottrell, "Elbette, kilise kurumunun sayılarında azalma olduğunu görmek ve gençlerin kilisenin yaşamı ile daha az meşgul olduklarını duymak her zaman rahatsız edici." ifadeleri ile durumu fark edenler arasında yer alıyor.

Standart.co.uk'in haberine göre raporda ayrıca Müslüman sayısındaki artış da dikkat çekiyor. Bu durum Avrupa'da Hristiyanlığın giderek mensubu azalan bir din olduğunun ispatı sayılıyor.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum