1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kilis toplama merkezinde prefabrik evleri arttı
Kilis toplama merkezinde prefabrik evleri arttı

Kilis toplama merkezinde prefabrik evleri arttı

Deniz Feneri Kilis’te Suriyeli sığınmacıların barındığı Toplama Merkezi’ndeki prefabrik sayısını 108 adede çıkardı.

A+A-
Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Av. Mehmet Cengiz’in basın açıklaması;
“Derneğimiz, krizin başladığı ilk günden itibaren Suriye iç savaşının mağduru çaresiz halkın yaralarını sarıyor. Bu amaçla da yardımda sınır tanımıyor. Yaklaşık 4 yıl önce Kilis’te açılan ofisimizle Suriye içerisindeki ve Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıların yardımlarını organize ediyoruz.
Derneğimiz 1.5 yıl önce Kilis’te Seva Barajı yanında 99 adet prefabrikten oluşan bir Toplama Merkezi kurdu.  
Ülkesini terk etmek zorunda kalan savaş mağdurları en çok Kilis Öncüpınar sınır kapısını kullanıyor. Bu sebeple Toplama Merkezimizi Kilis’te kurduk. Savaştan canını kurtaran ailelerin ülkemize ilk girişlerinde Toplama Merkezinde kalıp daha sonra Türkiye’de diğer yerlere nakil olabilmeleri amacıyla bu prefabrik konut çalışmasını sağladık.
Son gelişmeler ile birlikte Halep’in kuşatılması sonrası ülkemize yeni bir göç dalgası bekleniyor. Bu sebeple Toplama Merkezi’ndeki konut sayılarımızı artırma gereği duyduk. 
Deniz Feneri Derneği sadece Suriye savaşının çaresiz insanları için değil, afet vb. durumlarda da sokakta kalanlar için prefabrik evler kuruyor. Bildiğiniz gibi 2011 yılında Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesindeki Haskızılören köyünde sel felaketi meydana geldi. Bu doğal afet sonrası Deniz Feneri Derneği prefabrik evler kurarak köy halkına sığınacak bir ortam hazırlamıştı. Şimdi Antalya Serik Haskızılören köyündeki ihtiyaç dışı 9 prefabrik konutumuzu da Kilis’teki Toplama Merkezi’ne naklettik.
Böylelikle Toplama Merkezi’ndeki prefabrik konut sayımız 108 adete yükseldi. Ayrıca Toplama Merkezinde 30 tonluk bir su depomuz bulunmakta. Beraberinde gıda, giyim, sağlık, un, ekmek, battaniye, mama vb. yardımlarımız ise aralıksız olarak devam etmektedir. Tüm yardımların sağlanmasını için Deniz Feneri’ne inanan, maddeten ve manen güç veren tüm gönüllü ve bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Savaşın bir an önce bitmesi için de duacıyız.”
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.