1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Kıbrıs müzakelerinde yeni bir safhaya girilecek'
'Kıbrıs müzakelerinde yeni bir safhaya girilecek'

'Kıbrıs müzakelerinde yeni bir safhaya girilecek'

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs müzakerelerinde bir sonraki liderler görüşmesiyle birlikte yeni bir safhaya girileceğini belirtti.

A+A-

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs müzakerelerinde bir sonraki liderler görüşmesiyle birlikte yeni bir safhaya girileceğini belirterek, "müzakerelerde arama tarama safhası tamamlanmıştır. Özlü müzakerelere geçiş safhasına 29 Haziran’daki dördüncü liderler buluşmasıyla başlıyoruz" dedi. 

Sözcü Burcu, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen son duruma ilişkin Cumhurbaşkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. Burcu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın süreçle ilgili hassasiyetlerine işaret ederek, liderler yönetiminde başlayan sürecin lider yönetiminde devam edeceğini, takvim öngörülmemesine rağmen sürecin hızlı ve verimli olmasının öngörüldüğünü vurguladı. 

11 Şubat Ortak Mutabakat Belgesi şartı

BM ile azami uyum ve işbirliğinin bir diğer prensipleri olduğuna değinen Burcu, "11 Şubat Ortak Mutabakat Belgesi’nde de var olan her şeyde anlaşmadan hiçbir şeyde anlaşılmış olunmayacaktır” prensibinin geçerliliğinin devam ettiğini kaydetti. 

Tarafların ayrıca güven yaratıcı önlemlerle ilgili seçilecek konuların her iki toplumun eşit ve azami bir şekilde yararlanabileceği pratik ve hızlı uygulanabilir olması yönünde prensipleri olduğunu söyleyen Barış Burcu, "Temel esas şudur: Güven yaratıcı önlemler, güven yaratacak. Yeni güven yaratıcı önlem yaratacağız diye, yeni güvensizlikler, yeni yanlış anlamalar, yeni çatışma noktaları yaratmaya gerek yoktur. Sağlıklı bir gidiş için tarafların ayrı ayrı güven yaratıcı önlemler üretmesi yerine birlikte çalışarak, ortak liste üretmeyi öngördüler" ifadelerini kullandı. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.