1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kelam'dan Kalem'e Büyük Buluşma için son 10 gün
Kelam'dan Kalem'e Büyük Buluşma için son 10 gün

Kelam'dan Kalem'e Büyük Buluşma için son 10 gün

Türk İslam Sanatının en nadide eserlerinin sergilendiği “Kelam’dan Kalem’e Büyük Buluşma” sergisi Tophane-i Amire’de.

A+A-

İslam Kültür ve Sanat Platformu tarafından,  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve İSMV’nin desteğiyle düzenlenen sergide 9.yy’da Ceylan derisi üzerine yazılmış bir Kur’an-ı Kerim ve tamamı altın olarak 10 metrelik ruloya yazılmış Esma-ül Hüsna dikkatleri çekiyor. 99 eserin yer aldığı sergi 29 Mart’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Koleksiyoner Mehmet Çebi’nin inşası olan bu sergide 9’uncu yüzyıldan 19. Yüzyıla kadar gelmiş nadide Kur’an-ı Kerim eserleri ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Sergide Delail-i Hayrat, fermanlar, hat levhalar, yeni ve eski el yazmalarının yer aldığı çok değerli bir koleksiyon sunularak, tarihsel zenginlik ve birikim sanatseverlerle paylaşılıyor. İKSP Genel Sekreteri Abdülkadir Özkan, İslam Kültür Sanat Platformu olarak bu tarihi binada ilk kez böyle anlamlı bir serginin gerçekleştirildiğini belirtti. 

Yüzlerce yıllık Safevi ve Endülüs Kur’an-ı Kerimleri ilk kez bu sergide

Sergide 9. 16. ve 19. yüzyıllara ait Keşmir, İran, Safevi, Kacâr, Endülüs, Osmanlı menşeili el yazması Kuran-ı Kerim’ler ve 19. yüzyıl Osmanlı Fermanları, 19.yy Osmanlı Hilye-i Şerifeler sergileniyor. Bunun yanı sıra 1300’lü tarihlerden günümüze kalan Mehmed Aziz Rıfai, Ahmet Faris Rızk, Aydın Kızılyar, Hafız Osman Rüşdi, Hattat Ahmet Sa’di gibi usta sanatkârların Hilye-i Şerife’leri de ziyaretçiler tarafından incelenebilecek.

Osmanlı Fermanları ilk kez görücüye çıkıyor

Sanat çevrelerince sıklıkla aranan Osmanlı Fermanları bu sergide ilk kez görülebilecek. Kanuni Sultan Süleyman’dan II. Abdülhamit’e birçok Osmanlı Padişahı ile IV. Mehmed, II. Ahmed, II.Mustafa, III. Ahmed, III.Osman, III.Mustafa’nın Feraşet Fermanı, I.Abdulhamid’in Feraşet Fermanı, III. Selim’in 6 Fermanı, IV. Mustafa’nın 3 fermanı, II. Mahmud’un Feraşet Fermanı ile beraber 4 fermanı, Abdülmecid’in Feraşet Fermanı, II.Abdülhamit ve Mehmed Reşad’ın fermanları sergide görücüye çıkıyor.

yeniakit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.