1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kayseri'de Okul Çevresindeki Şüpheli Kişilere 189 Lira Para Cezası
Kayseri'de Okul Çevresindeki Şüpheli Kişilere 189 Lira Para Cezası

Kayseri'de Okul Çevresindeki Şüpheli Kişilere 189 Lira Para Cezası

KAYSERİ Valisi Orhan Düzgün, okul çevresinde görülüp, okul ya da öğrencilerle ilgisi bulunmayan şüpheli kişilere 189 lira idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

A+A-
Vali Düzgün, öğrencilerin huzuru ve güvenliği ile kaliteli eğitimin öncelikli konular arasında yer aldığını ve buna ilişkin her türlü tedbiri uygulamaya koyduklarını belirtti. Kayseri kent merkezi ve ilçelerde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde 286 bin öğrencinin eğitim ve öğretim gördüğünü, özellikle giriş ve çıkış saatlerinde okul çevrelerinde önemli bir yoğunluk yaşandığını kaydeden Vali Düzgün, kimi zaman öğrenci, öğretmen ve velileri rahatsız eden bazı olumsuzlukların yaşanabildiğini söyledi. Okul çevresinde görülen ancak okul ya da öğrencilerle ilgisi bulunmayan şüpheli kişilere para cezası uygulanması kararıyla, Kayseri il sınırları içerisinde kamu düzeninin sağlanması, okul çevrelerinde şiddetin önlenmesi, okulların çevresinde olması muhtemel gürültü, kavga gibi olaylara sebebiyet verebilecek ilgisiz kişilerin okul çevresini mekan tutmalarının önüne geçilmesi ve bu kişilerden öğrencilere gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikenin engellenmesinin amaçlandığını ifade eden Vali Düzgün, kararın aynı zamanda özellikle gençleri hedef seçen uyuşturucu satıcıları ile mücadele açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı. Bu karar ile ilk ve orta öğrenim seviyesindeki tüm okulların bahçesinde, çevresinde veya okul dış kapısı önünde, okul öğrencisi olmayan, okulla ilişiği bulunmayan ve öğrenci velisi olmayan şahısların okul çevresinde bulundurulmayacağını bildiren Düzgün, ‘’Öğrencilerin, şiddet içeren olaylardan, madde bağımlılığı ve diğer zararlı alışkanlıklardan, ruhsal ve bedensel yönden etkileyecek müstehcen neşriyat ve diğer olumsuz unsurlardan, yasa dışı örgütsel ve ideolojik faaliyetlerden korunması sağlanacaktır” dedi.
 
Vali Düzgün, aldıkları karar ile öğrenci olduğu halde derse girmeyen öğrencilerin de gereksiz yere okul çevresinde bulunulmasına müsaade edilmeyeceğini ancak, bu gibi durumlarda öğrencilere karşı cezai işlem uygulanmayacağını belirtti. Emniyet Müdürlüğü’nün kararı uygulamaya başladığını kaydeden Düzgün, “Alınan kararlara uymayanlar hakkında İl İdaresi Kanunu’nun 66'ncı ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32'nci maddesinin 1'inci fıkrası gereğince yasal işlem yapılacak’’ ifadelerini kullandı.
 
Kabahatler Kanunu’nun 32'nci maddesinin 1'inci Fıkrası, “Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye 189 Türk lirası idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir” hükmü bulunuyor.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.