1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katar: Gazze'deki Filistinliler umutsuz
Katar: Gazze'deki Filistinliler umutsuz

Katar: Gazze'deki Filistinliler umutsuz

Katar Dışişleri Bakanı: Kapalı sınırlar ve kuşatma sonucu dış dünyadan kesilmiş, su ve elektirik yoksunu Gazze'deki Filistinliler umutsuz.

A+A-
Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Halid bin Atiyye, Uluslararası toplumun, Filistin'in meşru taleplerini görmezden geldiğine işaret ederek, "Kapalı sınırlar ve kuşatma sonucu dış dünyadan kesilmiş, kronik şekilde gıda, su ve elektirik yoksunu Gazze'deki Filistinliler umutsuz" dedi.
 
Atiyye, Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nin Atlanta kentinde bulunan CNN International Televizyonunun internet sitesinde yayınlanan "Katar'ın kapısı Gazze'de barış için açık" başlıklı makalesinde, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar sonucu oradaki Filistinlilerin çektiği acılar, uluslararası toplumun Gazze krizini çözümündeki başarısızlığı, Katar'ın üstlendiği arabulucuk rolü, Filistin sorununa getirilebilecek kalıcı çözüm konularını ele aldı.
Yazısında "kurbanların" çoğunun sivil ve birçoğunun da çocuk olduğunu hatırlatan Atiyye, bunun "Filistinlilerin trajik tarihinde kanla yazılan son bölüm olduğunu" kaydetti.
On yıllardır süren Filistin sorununda uluslararası toplumun, Filistin'in meşru taleplerini görmezden geldiğini belirten Atiyye, "Kronik şekilde gıda, su, elektirik yoksunu ve kapalı sınırlar, kuşatma sonucu dış dünyadan kesilmiş Gazze'deki Filistinliler umutsuz. İnsan hakları için hiç durmadan çalışmış bir birey olarak, onların çilesini görmezden gelemem. Bir Arap kardeşleri olarak Filistin'in haklarının serkeşçe reddedilmesini kabul edemem" değerlendirmesini yaptı.
Gazze halkının üç şeye ihtiyacı olduğunu aktaran Katar Dışişleri Bakanı, o maddeleri şöyle sıraladı:
"Birincisi, düşmanlıkları sonlandıran ve bazı gazetecilerin söylediği gibi Gazze'yi 'açık hapishaneye' çeviren 2007'den bu güne süren İsrail kuşatmasının kaldırılması. İkincisi, Gazze'deki Filistinliler gelişim için insani yardım ve finansmana ihtiyaç duyuyor. Bu sayede, dağılmış hayatlarını, bombalanmış mahallelerini ve parçalanan toplumlarını yeniden kurabilsinler. Son olarak, tüm Filistinlilerin İsrail ve Filistinlilerin yanyana barış ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri, işgali sonlandıracak ve iki halk için iki devlet kuracak kapsamlı bir anlaşmaya ihtiyaçları var. İki devletli çözüm bir realite olasıya kadar, savaş ve kan kesinlikle devam edecek. Katar'ın her zaman belirttiği gibi; barış, çatışmadaki tüm tarafların temsil edildiği müzakerelerle başarılabilir."
- "Katar'ın uluslararası arenada büyük oyuncu olma gibi bir iddiası yok"
 
Halid El-Atiyye, Katar'ın Gazze halkına halihazırda insani yardım sağladığını ve düşmanlıkların sona ermesinin ardından yeniden inşa çabalarına yardım sözü verdiğini anımsatarak, aynı zamanda perde arkasında kalıcı barışı sağlayacak diyaloğun kurulması için çalıştığını belirtti.
"Nihayetinde Katar, Filistinlilere güvenli bir Filistin devletini kurarak özerkliklerini gerçekleştirmeleri için yardım etmek istiyor" diyen Atiyye, "Katar'ın evrensel arenada büyük oyuncu olma gibi bir iddiası yok. Ancak 90'ların ortalarından itibaren Katar, ülkemize ve uluslararası toplum fayda getiren ilişki tesisine ve çatışma arabuluculuğuna odaklı açık kapı dış politikası benimsemiştir. Bu yaklaşım, Katar'ın diyalog, işbirliği ve barışın ilerletilmesi için bir aracı olarak hizmet etmesini sağladı. Kapılarımız sonuna kadar açıkken, 2030 vizyonunun getirdiği bilgi temelli bir ekonomi oluşturulmasıyla, başkentimiz Doha enerjik, çok kültürlü yeni bir ulus için merkeze
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.