1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!
Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!

Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!

Özel Bahar Hastanesi Biyokimya Uzmanı Dr. Esra Karaağaç, Türkiye'de ölüme neden olan hastalıklar arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser hastalığı konusunda erken teşhisin önemine dikkat çekti.

A+A-
Erken teşhisle bir çok kanser türünün tedavi edilebildiğini belirten Karaağaç, "Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun." dedi.
 
Kanserde erken teşhisin son derece önemli olduğunu vurgulayan Dr. Karaağaç, şu bilgileri verdi: "Kanser check-up taraması hiçbir şikayeti veya hastalık belirtisi olmayan insanlarda, kanserin erken teşhisine imkan verip tedavide başarı şansını artırmaktadır. Erken teşhis ile çoğu kanser türleri tespit edilip tamamen iyileştirilebildiği gibi, ilk safhalarda yakalanan kanser türlerinin tedavisinde de yüksek başarıya ulaşılmaktadır."
 
Kanserin nedenleri konusunda kalıtımsal faktörler olarak aile öyküsü, yaş ve cinsiyetin altını çizen Karaağaç, çevresel faktörleri ise "Sigara ve alkol kullanımı, radyasyona maruz kalma, sağlıksız beslenme, yoğun stres ve yüksek kaygı düzeyi, gıdalarda bulunan katkı maddeleri, uzun süreli kuvvetli güneş ışığı, katran, nikel, arsenik, benzin, boya maddeleri, asbest gibi kimi kimyasallar, hava kirliliği." şeklinde sıraladı.
 
"ERKEN TANI, HASTALIĞI HİÇ YAŞAMAMA KADAR ÖNEMLİDİR"
 
"Kanserde erken tanı ve tedavi bu hastalığı hiç yaşamamak kadar önemlidir" diyen Karaağaç, erken teşhis konusunda şunları dile getirdi: "Geç farkına varılan kanser, cerrahi ve ilaç tedavisinin başarısını etkiler ve yaşam kalitesini belirgin derecede düşürür. Akciğer, mide, yemek borusu, barsak kanseri, pankreas kanseri gibi birçok kanser türünün ilk belirtisi açıklanamayan kilo kaybıdır. Uzun süreli, geçmeyen öksürük akciğer kanserinin balgamda, dışkıda, idrarda kan görülmesi, zamansız vajinal kanamalar kanser belirtisi olabilir. Özellikle memede ve vücudun diğer bölgelerinde, cilt altında bir yumru ve ya şişlik gibi hissedilen kitleler. Kan kanseri veya kansızlığa neden olabilen mide veya kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde belirti olarak halsizlik durumu ortaya çıkabilir. İdrar yaparken sancı, idrarda kan görülmesi veya idrar yapma sıklığının değişmesi prostat veya idrar torbası kanserinin belirtileri olabilir. Uzun süreli kabızlık, ishal ve büyük abdestte kanama kalın bağırsak kanserinin ilk belirtisi olabilir."
 
"KİLONUZU KONTROL ALTINDA TUTUN, SİGARAYI BIRAKIN"
 
Kanserden korunmak için;
 
* Sigarayı bırakın
 
* Kilonuzu kontrol altında tutun
 
* Akdeniz tarzı beslenmeye özen gösterin
 
* Erken tanıyı ciddiye alın.
 
Chekc up öncesi ve sırasında yapılması gerekenler:
 
* Check-up'a gelmeden önce mutlaka randevu alınız.
 
* Daha önce (son 6 ay) yapılmış test ve tetkik sonuçlarınız varsa lütfen getiriniz.
 
* Randevu günü hiçbir şey yemeden ve içmeden sabah aç karnına geliniz.
 
* Sigara içmeyiniz.
 
* Check-up'a gelmeden 48 saat önce, doktorunuz tarafından mutlaka alınması gerekli görülenler dışında, vitamin ve besin takviyesi türünden ilaçları almayı kesiniz.
 
* Check-up'tan bir gün önce alkollü içecek içmeyiniz.
 
* Kullanmakta olduğunuz ilaçların adlarını ve dozajlarını beraberinizde getiriniz.
 
* Hamileyseniz veya hamilelik ihtimali varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz.
 
* Check up sırasında ise laboratuar tetkiklerinizin yapılması, kapsamlı sağlık bilgilerinizin alındığı uzman hekim muayenesi, radyolojik tetkiklerin yapılması, tetkik sonuçlarına göre diğer branş muayenelerinizin yapılması, ikram ve dinlenme, tıbbi süreç ve sonuçların değerlendirilmesi.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.