1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadının adı var kaydı yok
Kadının adı var kaydı yok

Kadının adı var kaydı yok

Tarım sektöründe istihdam edilenlerin yarısını oluşturan kadınların neredeyse tamamı kayıt dışı ve sosyal güvenceden yoksun bir şekilde çalıştırılıyor.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, bu yılın eylül ayı itibarıyla tarım sektöründe 5 milyon 625 kişi istihdam ediliyor. Çalışanların 2 milyon 954 binini erkekler, 2 milyon 671 binini kadınlar oluşturuyor. Tarımda çalışanların 2 milyon 751'ini ücretsiz aile işçisi. yarısı çocuk yaşta
 
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Tarımda çalışan kadınların yaklaşık yüzde 96'sı kayıt dışı. Bu rakam, tarım sektöründeki kadınların her türlü sosyal güvenceden yoksun olduğunu gösteriyor" dedi. Geçici tarım işçileri arasında kayıt dışılığın daha da yüksek olduğunu vurgulayan Yetkin, "Araştırmalara göre, geçici tarım işçilerinin yüzde 30-35'i 20 yaşın altında ve bunların da neredeyse yarısı 15 yaşından küçük. Çocuk işçilerin tümü, kadın işçilerin ise neredeyse tamamı kayıt dışı çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.