1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İznik Gölü arınıyor
İznik Gölü arınıyor

İznik Gölü arınıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, maliyeti 40 milyon TL’yi bulan arıtma tesisi ve kanalizasyon yatırımıyla İznik Gölü’nü kirlilikten tamamen arındırıyor.

A+A-

Arıtma tesisi ve alt yapı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Altepe, bu yatırımlarla İznik’in bundan sonra en az 50 yıl atık su sıkıntısı yaşamayacağını söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, maliyeti 40 milyon TL’yi bulan arıtma tesisi ve kanalizasyon yatırımıyla İznik Gölü’nü kirlilikten tamamen arındırıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ve belediye bürokratlarıyla, İznik’te tamamlanma aşamasına gelen arıtma tesisiyle alt yapı çalışmalarını inceledi.
Başkan Altepe, İznik’in bundan sonra en az 50 yıl boyunca atık su sıkıntısı yaşamayacağını savundu. Belediye olarak bütünşehir uygulaması kapsamında tüm ilçelerin alt yapı problemlerini gidermeye başladıklarını, planlama yaparken en az 50 yıllık projeksiyonla çalıştıklarını vurgulayan Başkan Altepe, İznik’teki çalışmalarda sona yaklaştıklarını ifade etti.

TESİS SONA YAKLAŞTI

İlçede bugüne kadar 90 kilometrelik kanalizasyon hattı döşediklerini, yaklaşık 40 milyon TL maliyeti bulunan arıtma tesisinde de sona yaklaştıklarını belirten Başkan Altepe, “İnşallah mayıs ayı sonlarına doğru arıtma tesisini hizmete açacağız. İznik’in tüm atık suları döşediğimiz kolektörler vasıtasıyla arıtma tesisine aktarılacak. Buradan da temiz halde İznik Gölü’ne salınacak. İlçede atık su problemi tarihe karışacak” dedi.

İÇME SUYU KALİTESİNDE

Başkan Altepe, kolektörlerle arıtma tesislerine aktarılacak atıkların içme suyu kalitesinde olacağını ifade etti. Yapılacak çalışmalarla birlikte Türkiye’nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü’nün hayat bulacağını, balık üremelerinin artacağını ve gölün su sporları için ideal seviyeye geleceğini ifade eden Altepe, “Membran teknolojisini kullanarak arıtma yapacağız. İçme suyu berraklığında çıkış sağlayacağız. İznik Gölü’nü kanalizasyon atıklarından tamamen arındırmış olacağız” diye konuştu.

ALT YAPI TAMAM

Gezisinde Başkan Altepe’ye eşlik eden İznik Belediye Başkanı Osman Sargın ise, yerel seçimlerden sonra Başkan Altepe sayesinde İznik’in ciddi şekilde kabuk değiştirmeye başladığını vurguladı. Kanalizasyon ile doğalgaz çalışmalarının tamamlandığını, 3 ay gibi kısa sürede yağmur suyu sıkıntısının giderildiğini kaydeden Sargın, “Alt yapıyla ilgili herhangi bir sıkıntımız kalmadı. Ben buradan Başkan Altepe ve BUSKİ yetkililerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.