1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'İstihdam artışını devam ettirmek istiyoruz'
'İstihdam artışını devam ettirmek istiyoruz'

'İstihdam artışını devam ettirmek istiyoruz'

Kalkınma Bakanı Yılmaz, "Bu yılki konjonktür içinde büyümemizi hızlandırmak, istihdam artışını devam ettirmek istiyoruz. İstihdam paketi bu hedeflere hizmet eden bir paket" dedi.

A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Habertürk TV'de yayınlanan Eko-Siyaset programında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ne yönelik sorular üzerine Yılmaz, paket kapsamında atılacak adımlarla istihdamı, üretimi desteklemeyi amaçladıklarını söyledi.

Dünyanın getirdiği konjonktürün de etkisiyle büyüme hızında bir miktar yavaşlama olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu yılki konjonktür içinde de büyümemizi hızlandırmak istiyoruz, bir taraftan istihdam artışını devam ettirmek, diğer taraftan imalat sanayi başta olmak üzere üreterek büyüyen, ihraç eden bir Türkiye’yi devam ettirmek istiyoruz. İşte bu paket aslında bu hedeflere hizmet eden, rekabet gücümüzü artırmayı öngören, iş gücümüzün niteliğini yükseltmeyi öngören, şirketlerimizin finansman yapısını güçlendirmeyi, sermaye yapısını daha az kırılgan hale getirmeyi öngören bir paket. Diğer taraftan, KOBİ’lerimiz ve kadınlar, gençler başta olmak üzere önemli kesimler için de pozitif ayrımcılık içeren önemli bir paket."

Enflasyon verilerine yönelik sorulara karşılık Yılmaz, enflasyondaki artışın büyük oranda gıda fiyatlarından kaynaklandığını söyledi. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ocak-mart dönemindeki birikimli enflasyon 3,03 civarında, bunun 2,14 puanı aslında gıdadan kaynaklanıyor, burada mevsimsel etkilerden bahsedebiliriz. Buna rağmen geçen yıla göre genel enflasyonumuzda bir düşüş söz konusu.. Bundan sonraki dönemde baktığınız zaman, bir taraftan gıda fiyatlarının yaz aylarına doğru hareketliliği, döviz kurundaki hareketlilik, petrol fiyatları gibi unsurlarla enflasyonun gelişimini izleyeceğiz ancak geçen yıla göre çok daha olumlu bir perspektife sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim."

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.