1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İstanbul'da İmam-Hatip okullarında boş yer kalmadı
İstanbul'da İmam-Hatip okullarında boş yer kalmadı

İstanbul'da İmam-Hatip okullarında boş yer kalmadı

TEOG yerleştirme sonuçlarından sonra farklı okullara geçişler için nakil işlemleri başladı; İstanbul'daki İmam-Hatip okullarında boş kontenjan kalmadı

A+A-
Bu yıl ilk kez yapılan ve Anadolu ve Fen Liseleri’ne öğrenci yerleştiren Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sonuçları açıklandı. 155 bin 305 öğrenci tercih yapmadı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıklamasına göre yerleştirmeye esas puana sahip 1 milyon 291 bin 851 ortaokul son sınıf öğrencisinden 1 milyon 136 bin 546’sı tercihte bulundu. Bu adaylardan 1 milyon 57 bin 799’u A grubu tercihine, 78 bin 447’si ise okul türlerinin olduğu B grubu tercihine yerleştirildi. Herhangi bir tercihte bulunmayan 134 bin 788 öğrenci ise Bakanlık tarafından herhangi bir okula yerleştirildi.
 
TEOG sistemi kapsamında yerleştiği okulu beğenmeyen veya farklı bir okula geçmek isteyenler öğrenciler için nakil başvuruları bugün başladı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-okul sistemi üzerinde yayınlanan listede İstanbul’un hiçbir ilçesinde anadolu, imam hatip Anadolu lisesi ile fen ve sosyal bilimler lise türünde boş kontenjan olmadığı görüldü.
 
MEB’in e-okul  sistemi üzerinden yayınlanan  nakil kontenjanları listesinde Anadolu lisesi okul türünde Beşiktaş Kabataş Erkek Lisesi, Arnavutköy Korkmaz Yiğit’e,  Kartal Anadolu’dan, Habire Yahşi Anadolu Lisesi’ne kadar İstanbul’un bütün ilçelerinde Anadolu ve imam hatip Anadolu ile fen ve sosyal bilimler lise türünde boş kontenjan bulunmuyor.
 
HAFTALIK PERİYOTLARLA NAKİL TERCİHLERİ YAPILACAK
 
Resmi okullar arasındaki yerleştirme nakil işlemleri veli tarafından öğrencisinin kesin kaydının yapıldığı okul müdürlüklerine şahsen başvuru ile değerlendirmeye alınacak. Yerleştirme nakil işlemlerine ilişkin ilk başvurular 25-28 Ağustos arasında alınacak ve 29 Ağustos 2014 günü saat 19.00’da sonuçlar ilan edilecek.
 
Nakiller haftalık yapılacak, öğrenciler her bir nakil talebinde sadece tek okul tercihinde bulunacak. Eylül ayı sonuna kadar haftalık periyotlarla gerçekleştirilecek olan yerleştirmeye yönelik nakil işlemleri, okulların ilan edilen boş kontenjanları için yapılacak. Yerleştirme nakil döneminde, başka bir resmi ya da özel okula nakil talebinde bulunan öğrencilerden boşalacak kontenjanlar bir sonraki haftanın boş kontenjan listesinde yer alacak. Söz konusu işlemler sonucu nakil talebi gerçekleşenler ve boş kalan kontenjanlar e-okul sistemi üzerinden ilan edilecek.
 
26 Eylül 2014 tarihinden sonra yapılacak nakil başvuruları, ortaöğretim kurumları arasında nakil esaslarına göre taban puanlar esas alınarak gerçekleştirilecek. Yerleştirme, nakil kontenjanları, yerleştirme nakil işlemleri ve ilgili bütün duyurular, MEB’in e-okul.meb.gov.tr adresinden duyurulacak.
 
Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.