1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. İstanbul Valisi: Trafik Sorununu Çözmek İçin Şehir İçine Giriş Paralı Olabilir
İstanbul Valisi: Trafik Sorununu Çözmek İçin Şehir İçine Giriş Paralı Olabilir

İstanbul Valisi: Trafik Sorununu Çözmek İçin Şehir İçine Giriş Paralı Olabilir

İstanbul Valisi Şahin, trafik sorununu çözmek için "Şehir merkezine araçla girişten para alınması ya da şehir içindeki parklardan çok yüksek ücret alınması gibi uygulamalar olabilir" dedi.

A+A-

İstanbul Valisi Vasip Şahin, kentin en büyük sorunlarından trafiği rahatlatmak için özel araçla şehir merkezine erişimin kısıtlanabileceğini belirterek, "Tıpkı Londra ve Paris'te olduğu gibi şehre araçla girişlerin yasaklanmasını değil ama girişleri zorlaştıran, girme cesaretlerini kıran uygulamalar yapılabilir. İstanbul'un şehir merkezlerine araçla girişten para alınması ya da şehir içindeki parklardan çok yüksek ücret alınması gibi uygulamalar olabilir" dedi.

"İSTANBUL'UN ASAYİŞ VE EMNİYETİ İYİ"

Şahin, Suriçi Grubu Derneği tarafından düzenlenen toplantıda, İstanbul'u yönetirken karşılaştığı sorunların başında güvenlik, asayiş ve trafiğin geldiğini söyledi.

Terör riski dışında genel asayiş ve emniyet konusunda çok iyi bir noktada bulunduklarını belirten Şahin, suç oranlarına bakıldığında İstanbul'un diğer metropollerden daha iyi bir yerde olduğunu kaydetti.

Vasip Şahin, 40 bin polis ve 5 bin jandarma ile İstanbul'un her noktasına güvenlik hizmeti vermeye çalıştıklarını anlatarak, İstanbulluları huzurlu bir ortamda yaşatmak için çalıştıklarını vurguladı.

"İSTANBUL'A GİRİŞ PARALI OLABİLİR, TRAFİK POLİSİ SAYISI YETERSİZ"

İstanbul Valisi Şahin, büyük ulaşım yatırımlarının tamamlanmasından ardından özel araçla şehir merkezine erişimin kısıtlanabileceğini ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:

"Belki İstanbul'un merkezine, özellikle suriçine girişlerde birtakım sınırlamalar getirmek gerekebilir. Tıpkı Londra ve Paris'te olduğu gibi şehre araçla girişlerin yasaklanmasını değil ama girişleri zorlaştıran, girme cesaretlerini kıran uygulamalar yapılabilir. İstanbul'un şehir merkezlerine araçla girişten para alınması ya da şehir içindeki parklardan çok yüksek ücret alınması gibi uygulamalar yapılabilir."

Trafik sorununun ekonomik kalkınmanın artmasıyla hız kazandığını dile getiren Şahin, her gün İstanbul trafiğine 600 yeni arabanın katıldığını, bunun da trafiği olumsuz etkilediğini söyledi. Vasip Şahin, trafik polisi sayının da yetersiz olduğuna dikkati çekerek, "Önceliğimizi asayişi sağlayacak polis sayımıza vermiştik, ancak önümüzdeki günlerde trafik polisi sayısını artıracağız" diye konuştu.

"SINIF MEVCUTLARI 30'A DÜŞMELİ"

İstanbul'un bir diğer sorunun da eğitim olduğunu dile getiren Vali Şahin, okullarda tekli eğitime geçilmesi, derslik sayısının artırılması ve sınıf mevcutlarının 30'a düşürülmesi gerektiğini kaydetti. Eğitimin kalitesinde de sorunlar yaşandığını vurgulayan Şahin, "Bugün daha çok kendini düşünen gençler yetişiyor. Bunun temel nedeni öğretmenleri motive edemiyoruz. Bugün veli çocuğunu okula gönderdiğinde işini yapmış sanıyor, öğretmen de ders vermenin dışında öğrencileri milli ve manevi olarak motive edemiyor. Asıl temel sorun değerlerin aktarılmasında yatıyor diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"SURİYELİ GİBİ DAVRANIP VATANDAŞI RAHATSIZ EDİYORLAR"

Suriyeli mülteci gibi davranan dilencileri tespit etmek için bir ekip kurulduğunu belirten Şahin, "Minibüslerle getirilip sokak aralarına dağıtılan dilenciler var. Suriyeli gibi davranıp vatandaşı rahatsız ediyorlar. Bununla ilgili özel bir ekip kurduk ve önümüzdeki hafta bu tarz insanların ortadan kalktığını göreceksiniz" dedi.

Tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların yoğunluğundan bahseden Şahin, "Örnek olarak Kadıköy'de 40 bin dosyayı, 11 kişilik hakem heyeti çalışarak çözmeye çalışıyor. Başvuruların çoğu bankalarla ilgili. Bankalar, tüketici hakem heyetine gitmeden vatandaşların taleplerini karşılasa sorunlarımız ortadan kalkacak, ancak bunu yapmıyorlar. Bankalar Birliği'nin bu konuda aldığı tavsiye kararını uygulamıyorlar. Ziraat Bankası ise bu tip talepleri doğrudan çözüyor. Özel bankalar da bunu yapmalı" diye konuştu.

"KENT, GÖÇ BASKISI ALTINDA DEĞİL"

Bir soru üzerine Şahin, İstanbul'a son bir yılda göç yoluyla 40 bin kişinin geldiğini belirterek, "Artık Anadolu'dan göç durdu. İstanbul kendi nüfusuyla artış sağlıyor. Kent, göç baskısı altında değil" dedi.

Şahin, yeni inşa edilecek okulların altlarında o bölgeye hizmet edecek şekilde bir de otopark yapılması için Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmaya vardıklarını söyledi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'e konuşmasının ardından Suriçi Grubu Dernek yöneticileri tarafından tablo hediye edildi.

Haberler.com

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.