1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İştahsızlığınızın nedeni bu olabilir
İştahsızlığınızın nedeni bu olabilir

İştahsızlığınızın nedeni bu olabilir

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk...

A+A-

Çinkonun bitki, hayvan ve mikroorganizma dokularının büyümesi, çoğalması ve yenilenmesini sağlayan, vücudumuzda çok fazla enzimin yapısında yer alan elzem bir mineral olduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk çinko eksikliğinin iştahsızlık nedeni olabileceğini söyledi.
 
Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Çinko vücudumuzun karbonhidratları, protein ve yağları kullanmasında etkin bir rol oynamaktadır. Özellikle protein katlanmasına yardımcı olarak biyolojik aktif moleküllerin oluşumunu sağlamaktadır.” dedi.

ÇİNKO EKSİKLİĞİNİN OLUMSUZ SONUÇLARI

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, çinko eksikliğinin olumsuz sonuçlarını şöyle sıraladı; “Ağır büyüme geriliği, İmmün fonksiyon bozukluğu, Diyare, Alopesi, Yara iyileşmesinde gecikme, Tat duyusunda azalma, İştahsızlık, Göz ve deri bulguları, Davranış değişiklikleri"

Hafif düzeyde çinko eksikliklerinin özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaygın görülen ve birçok sağlık sorununu beraberinde getiren bir tablo olduğunu kaydeden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, “Bu durumda yapılan çinko desteği fiziksel, nörolojik ve psikolojik gelişmeyi iyileştiren yaşamı tehdit eden enfeksiyonların sıklığını azaltmaktadır. Ağır çinko eksikliği tablosu; diyette yetersiz alımdan çok, genetik bozukluk, ağır yanıklar ve uzamış diyare gibi artmış çinko kaybı durumlarında gelişmektedir.

ÇİNKO GEREKSİNİMİMİZ NE KADAR?

0-1 yaş bebeklerin çinko gereksinmesi 2 ile 3 mg arasında değişmektedir.RDA yetişkinlerdeki günlük gereksinmeyi kadınlarda günlük 12mg erkeklerde ise 15 mg olarak belirlemiştir. Bu durum gebelikte 15 mg emziklilikte 19 mg olarak belirlenmiştir.

En iyi kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Vücudun çinkodan yararlanması özellikle çinko emilimini kolaylaştıran sistin ve metiyonin amino asitlerinden zengin et, deniz ürünleri ve yumurtada artmaktadır.

Orta düzey kaynakları; fındık, fıstık gibi kuruyemişler ve kurubaklagiller çinkodan zengin bitkisel kaynaklardır.
Tahıl ve bitkisel proteinlerdeki yüksek fitat içeriğini çinkonun emilimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Günlük ortalama 15 mg çinko alımı için; 3 yumurta büyüklüğünde köfte veya 6 yumurta büyüklüğünde tavuk eti, 1 kase yoğurt veya cacık, 2 karper kadar peynir, 1 su bardağı süt, 50 gram badem veya fıstık, 3 ince dilim ekmek yeterli çinko alımını sağlayabilmektedir.

iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.