1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail'den Mescid-i Aksa’ya yılbaşı engeli
İsrail'den Mescid-i Aksa’ya yılbaşı engeli

İsrail'den Mescid-i Aksa’ya yılbaşı engeli

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Rosh Hashanah" tatili nedeniyle İsrail askerleri Mescid-i Aksa'ya girişleri yasakladı.

A+A-
Mescid-i Aksa’nın tüm giriş kapılarını tutan İsrail askerleri, 45 yaş altı kadın ve erkek Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmesine izin vermiyor.
 
İsrail askerleri, Eski Şehir’in girişlerinde, sokaklarında ve Mescid-i Aksa'nın kapılarında girişleri engelliyor.
 
Geçtiğimiz yıl da İsrail yönetimi "Rosh Hashanah" nedeniyle ilan ettiği 3 günlük resmi tatil boyunca Mescid-i Aksa'ya girişlere sınırlama koymuştu. Bazı aşırı Yahudi grupların tatil sırasında mabede toplu olarak girme yönündeki çağrıları Filistinlilerle, İsrail askerlerini Mescid-i Aksa'nın kapılarında karşı kaşıya getirmişti.
 
Aksa’nın kapısında toplanmaya başlayan Filsitinlilerin artan itirazları üzerine İsrail askerleri geri adım atarak kapıları ziyaretçilere açmış ve camiye girişlere yeniden izin vermişti.
 
İsrail askerleri, Ramazan ayı boyunca 50 yaş altı Müslümanların Mescid-i Aksa'ya cuma namazlarında ve Kadir Gecesinde girişine izin vermemiş, buna tepki gösteren Filistinlilerle İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalar kısa sürede tüm şehre yayılmıştı. Son 7 haftadır ise Müslümanların Aksa'ya cuma namazlarında girişine bir sınırlama getirilmedi.
 
Öte yandan Kudüs'te Yahudi yerleşimciler, asker veya polis eşliğinde sık sık Mescid-i Aksa'ya gezi düzenliyor. Filistinlilerin tepkisini çeken bu ihlaller, taraflar arasında çoğu zaman gerginliğe dönüşüyor. İsrail, bu gerekçelerle de zaman zaman Filistinlilerin Aksa'ya girişini kısıtlıyor.
 
İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Toplam 51 gün süren saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Gazze'de 26 Ağustos'ta ateşkes ilan edilmesini takip eden Cuma günü Mescid-i Aksa'da Hamas'a destek gösterisi düzenlenmişti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.