1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail, Filistinli öldüren öğrencilere burs veriyor
İsrail, Filistinli öldüren öğrencilere burs veriyor

İsrail, Filistinli öldüren öğrencilere burs veriyor

İsrail üniversiteleri, savaşa katılan öğrencilere ödül olarak eğitim bursu verdiğini açıkladı

A+A-
İsrail Meclisi Knesset'in Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi'nin de İsrail ordusunda yedek olarak askere alınan binlerce üniversite öğrencisine destek amaçlı bir kanun tasarısı üzerinde çalıştığı öğrenildi.
 
AA muhabirinin İsrail Ulusal Öğrenciler Birliği Başkanı Michal Neuman'dan aldığı bilgiye göre, çarşamba günü ele alınan yasa tasarısıyla ilgili teklif, İsrail Ulusal Öğrenciler Birliği'nden geldi. Birlik, Eğitim, Kültür ve Spor Komitesi'nden, İsrail ordusuna hizmet eden öğrencilere tüm akademik kurumlara yol göstericilik yapacak bir kanuni düzenleme istedi.
 
Birlik Başkanı Neuman, yaptığı açıklamada, taleplerine gerekçe olarak, "yedek olarak askere alınan öğrencilerin savaş nedeniyle akademik seneyi tamamlayamayacak" olmalarını gösterdi.
 
Neuman, talepler arasında sınavlar için ek süre dahil, final sınavları için 3 farklı tarih sunulması ve okulda geçme-kalma dereceleri için ek puan verilmesi konularının yer aldığını kaydetti.
 
Öte yandan, Negev çölünde kurulu Berseva şehrindeki İsrail’in Ben-Gurion Üniversitesi, askere alınan öğrencileri için 1 milyon dolarlık bütçe oluşturduğunu duyurdu.
 
İsrail’in Ramat Gan şehrinde kurulu sağcı siyonist muhafazakar kimliğiyle tanınan Bar-İlan üniversitesi de “Koruma Hattı” operasyonuna çağrılan tüm öğlencilerine ödül olarak eğitim bursu vereceğini açıkladı.
 
Tel Aviv Üniversitesi de geçen hafta benzer bir duyuru yaparak, askere çağrılan yüzlerce öğrencisine 2014-2015 eğitim yılı için burs vereceğini duyurmuştu.
 
İsrail ordusu, Gazze’ye başlattığı kara saldırısı için üniversitede eğitim gören yaklaşık 8 bin öğrenciyi silah altına almıştı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.