1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşlerin iyileştiğini düşünen girişimci sayısı azaldı
İşlerin iyileştiğini düşünen girişimci sayısı azaldı

İşlerin iyileştiğini düşünen girişimci sayısı azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mayıs ayı sektörel güven endekslerine göre son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı azaldı.

A+A-

Rakamlar ışığında hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,1 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 100,60 iken, Mayıs ayında 100,69'a geldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde 'hizmetlere olan talebin' arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde 'hizmetlere olan talebin' artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep endeksi yüzde 0,5 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 0,4 artarken, iş durumu endeksi yüzde 0,6 azaldı. 

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,4 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında 103,26 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükseliş, 'mevcut mal stok seviyesinin' mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde 'iş hacmi-satışların' artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde 'iş hacmi-satışların' arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1,8 ve yüzde 3,9 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 1,7 azaldı.

İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,9 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 81,04 iken, Mayıs ayında 83,40 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; 'alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin' mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde 'toplam çalışan sayısında' artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. 

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,6 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 2,4 arttı.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.