1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. 'İslam'ın hikmetini yayabilecek sese ihtiyaç var'
'İslam'ın hikmetini yayabilecek sese ihtiyaç var'

'İslam'ın hikmetini yayabilecek sese ihtiyaç var'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "İslam'ın hikmetini, irfanını bütün Japonlara yayabilecek, anlatabilecek gerçekten medeni bir sese, medeni bir soluğa ihtiyaç var" dedi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Tokyo Camisi ve Türk Kültür Merkezi'ni ziyaret etti. Cuma namazını burada kılan Kurtulmuş, daha sonra Türk-Japon Müslüman cemaatle öğle yemeğinde bir araya geldi. 

Kurtulmuş, yaptığı konuşmada, 1985'te yıkılan caminin yerine, Osmanlı tarzında inşa edilen Tokyo Camisi'nin 2000 yılında açıldığını söyledi.

Japonya'nın İslam ile tanışmasının eski tarihlere dayandığını ifade eden Kurtulmuş, ülkenin, özellikle Sibirya'dan Kazan Türklerinin gelmesiyle başlayan Müslümanlıkla tanışma süreci bulunduğunu anlattı. 

Abdürreşid İbrahim Efendi'nin Kazan Müslümanlarının öncülerinden olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye'de maalesef çok az tanınıyor. Son derece önemli ve çok yönlü bir şahsiyet. Bir tarafı Özbek, bir tarafı Türk olan birisi. Buraya gelmiş, Japonya'da uzun yıllar faaliyette bulunmuş. Hem önemli bir ilim adamı hem önemli bir seyyah hem de önemli bir mücahit. Burada bulunmuş, uzun yıllar Japon kraliyet ailesinin fertleriyle iyi ilişkilerde bulunmuş, onlarla tanışmış ve burada İslamiyet'in yayılmasına, Japonların Müslüman olmasına önemli katkısı bulunmuş. Tokyo Camisi'nin yapılmasında da Abdürreşid İbrahim, en büyük pay sahibi."

Numan Kurtulmuş, Türk-Japon Müslüman cemaatin bu cami bünyesinde faaliyetlerini sürdürdüğüne işaret ederek, caminin ilanihaye faaliyet göstermesini, Japonların İslam ile tanışmasına, bu topraklarda İslam, irfan ve hikmetinin yaygınlaşmasına vesile olmasını diledi. 

"Özellikle son zamanlarda İslam adına ortaya çıkan karanlık bazı görüntülerin, bir takım İslamofobi faaliyetleriyle birlikte bütün dünyada olduğu gibi Japonya'da da İslam'ın adını kirlettiğini, Japon toplumuyla Müslümanlık arasına bir mesafe koymaya başladığını maalesef görüyor ve biliyoruz" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bir takım terör örgütlerinin, terör gruplarının İslam'ı baskıyla, kafa kesmeyle, adam öldürmekle, insanlara zulmetmekle neredeyse eşdeğer gösteren, bu yanlış uygulamaların aksine, İslam'ın hikmetini, irfanını bütün Japonlara yayabilecek, anlatabilecek gerçekten medeni bir sese, medeni bir soluğa ihtiyaç var. Tokyo Camisi İslam'ın medeni yüzünü Japonya'ya tanıtan, gösteren önemli bir merkezdir. Biz de bu caminin burada aktif şekilde Japonlara hizmet etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye olarak caminin bundan sonraki süreçlerde de önemli bir kültür, irfan ve hikmet merkezi olarak faaliyetlerine devam etmesi için üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz. Umut ediyorum ki İslam'ın güler yüzü, medeni yüzü, gerçek yüzü, insancıl yüzü, buradan, bu merkezden bütün Japon halkına yayılmaya devam edecektir."

Abdürreşid İbrahim Efendi'nin kabrine ziyaret

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, daha sonra Abdürreşid İbrahim Efendi'nin kabrini ziyaret etti. Abdürreşid İbrahim Efendi hakkında bilgi veren Kurtulmuş, Trablusgarp Harbi'ne katıldığını, Balkan Harbi çıktığında Japonlara, Hindistanlılara, Ruslara, tüm tanıdıklarına "Osmanlı'ya yardım etmesi için" mektuplar gönderdiğini söyledi.

Abdürreşid İbrahim'in her yeri gezdiğini ve bütün bu seyahatlerini Sebil-ür Reşad dergisinde yayınladığını dile getiren Kurtulmuş, aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy ve Eşref Edip ile çok yakın arkadaş olduğunu, İstanbul'da konferanslar verdiğini ifade etti.

Abdürreşid İbrahim Efendi'nin Müslüman halkın cehaletini ortadan kaldırmak için İslami mektepler kurduğunu da bildiren Kurtulmuş, "Kitapları var, çok yönlü bir insan ancak Türkiye'de az tanınıyor" diye konuştu.

Kurtulmuş'a, ziyaretlerinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay da eşlik etti.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.