1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. İslam'ı anlamak için IŞİD'e değil Said Nursi'ye bakalım
İslam'ı anlamak için IŞİD'e değil Said Nursi'ye bakalım

İslam'ı anlamak için IŞİD'e değil Said Nursi'ye bakalım

Ben Hıristiyan bir rahibim diyen Prof. David Law batıya seslendi...

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Said Nursi’nin fikir ve düşünceleri Londra’da İngiliz Parlamentosu’nda akademisyenler tarafından tartışıldı. Toplantıyı Chatham House’dan Doris Carrion yönetti.

Pazartesi akşamı gerçekleşen ve geniş bir dinleyici topluluğunun katıldığı ‘Dini Farlılıklar ve İslam'ın Şiddeti Dışlaması : Said Nursi’nin gelişen etkisi’ konulu panelde Said Nursi’nin taleberinden Mehmet Fırıncı, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'ından Prof. Dr. Faris Kaya, Manchester Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Law ve Durham Üniversitesi’nden Prof. Dr. Colin Turner güncel olayları da içine alan değerlendirmelerini Said Nursi’nin perspektifinden değerlendirdiler. 

Eurovizyon sitesinde yer alan habere göre Profesör Kaya Nursi’nin kısa hayat hikayesini anlatarak, Bediüzzaman’ın 6000 sahifeyi aşan eserlerini sürgün ve hapis şartları altında yazdığı ve eserlerinde nefrete yer olmadığını bazı örneklerle anlattı: 

"Birinci Dünya Savaşı sırasında yüzlerce Ermeni kadın, yaşlı ve çocukları koruma altına alarak savaş şartları içinde zarar görmelerini önlemiştir. Yine hapishaneye Medrese-i Yusufiye adini vermiştir. Hapishane penceresinden bahçede oynayan çocukları merak eder ve çocuklardan birisinin ona ceza vermeye çalışan bir savcının çocuğu olduğunu öğrenince “o savcıya beddua edecektim fakat bu çocuğun hatırı için onu affettim” demiştir." Faris Kaya Said Nursi’nin hayatından daha buna benzer bir çok şefkat ve affetme örneklerini anlattı. 

BİZ BATILILAR DEAŞ, TALİBAN VE BOKO HARAM'I DEĞİL SAİD NURSİ'Yİ ÖLÇÜ ALMALI

Daha sonra söz alan Prof. Dr. David Law, Nursi’ye göre Müslüman-Hristiyan münasebetleri üzerinde durdu. Nursi’nin inananlar arasında gerçek manada bir iş birligi teklif ettiğini şu sözlerle dile getirdi: "Ben dinini hayatına uygulayan Hıristiyan bir rahibim, müslüman olmuş da değilim. Ancak şunu ifade edebilirim ki biz batılılar İslamiyeti Deaş (IŞİD), Taliban ve Boko haram gibi dinle alakası olmayan gruplarla tanımamalı ve asla özdeşleştirmemeliyiz. Bu konuda ölçü alacağımız ve sözüne itibar edeceğimiz kimse Said Nursi’dir. O varken başkalarına bakmamalıyız. Maalesef medya bu konuda yanlış yapıyor. Tıpkı körlerin fili tarif ettikleri gibi alakası olmayan ithamlarla İslam’ı kötülemeye çalışıyor. Bu kabul edilemez." 

SAİD NURSİ MANEVİ CİHAD ZAMANI DİYOR

Son olarak Prof. Dr. Colin Turner söz aldı ve Said Nursi’nin Cihad-ı Manevi kavramını anlattı. Nursi’nin, 19'uncu asrın başında artık silahla cihad döneminin kapandığını ve dünyada yeni bir mücadele şeklinin başladığını savunduğunu dile getirdi. Tahribat manevi olduğu için tamiratın da manevi olması gerektiğini, o da bu asırda ancak kalemle, fikirle, düşünceyle ve tahkiki iman dersleriyle olacağını belirtti. Nursi buna manevi cihad veya müspet hareket diyor.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum