1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İSİPAB'dan Gazze'ye destek
İSİPAB'dan Gazze'ye destek

İSİPAB'dan Gazze'ye destek

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği Troykası, Türkiye, İran, Sudan, Mali, Filistin, Suriye, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Cezayir meclis başkanlarının katılımıyla Tahran’da toplantı yaptı.

A+A-
İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği (İSİPAB), İsrail’in sivilleri hedef alan ve aralıksız devam ettirdiği saldırıları karşısında Gazze halkını desteklemek ve parlamentolar arası diplomasi yollarını ele almak üzere başkent Tahran’da olağanüstü toplandı.
 
İSİPAB dönem başkanı İran, geçmiş dönem başkanı Sudan ve gelecek dönem başkanı Mali meclis başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen troyka toplantısında, Türkiye’den Meclis Başkanı Cemil Çiçek de bulundu.
 
Toplantıya Suriye, Filistin, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Cezayir meclis başkanı, Pakistan ve Umman ise meclis başkan vekili düzeyinde katıldı.
 
Toplantıya başkanlık eden İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İsrail’in son yıllarda Müslüman ülkelerdeki krizleri fırsat bilerek Gazze halkına yönelik cinayetlerini arttırdığını belirterek, “Utanmaz siyonist rejimin (İsrail) abluka altında tuttuğu Gazze halkına ve özellikle çocuk ve kadınlara karşı işlediği cinayetler soykırım ve insanlık suçundan başka bir şey değildir. Dünya bu vahşi rejimin cinayetlerine gözlerini kapamış ve onu destekliyor” dedi.
 
Gazze’nin tüm Müslümanların kalbi olduğunu dile getiren Laricani, “Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad gibi direniş güçleri Ortadoğu’ya yeni bir tanım getirdi. Her ne kadar ABD bu direnişçilerin yasal haklarını tanımamakta ısrar etse de onlar siyonist rejim karşısındaki cesaretlerini gösterdiler. Bu direnişçiler tüm dünya Müslümanlarının iftiharıdır” ifadesini kullandı.
 
“Direnişin yanındayız ve onları destekliyoruz” diyen Laricani,  mümkün olan her yolla Filistin halkına yardım edeceklerini söyledi.
 
Mısır’dan Refah kapısını açması istiyoruz
 
İSİPAB üyesi ülkelere Müslümanların temsilcisi olarak ağır bir sorumluluk düştüğünü hatırlatan Laricani, bu konuda Mısır’a da büyük görevler düştüğüne değinerek, şunları kaydetti:
 
“Mısır’dan Gazze halkına insani yardımların ulaştırılması için Refah kapısını acilen açmasını istiyoruz. Bu, Mısır hükümeti için üçüncü Gazze savaşında nasıl bir rol oynayacaklarını gösterecekleri tarihi bir dönüm noktası. Mısır’ın mesuliyet bilinci göstereceği tavırla sağlamlaşacaktır.”
 
Laricani, İSİPAB’ın Müslüman halkları, mazlum Filistinlileri desteklemek için örgütlendireceğini sözlerine ekledi.
 
Netanyahu Filistinlilerin kendi aralarında uzlaşmasını hazmedemedi
 
Filistin Ulusal Meclis Başkanı Selim ez-Zenun ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Filistinlilerin kendi aralarında uzlaşmasını hazmedemediğini, bu nedenle saldırılarını artırdığını ifade etti.
 
“Netanyahu, Filistin uzlaşısı karşısında çıldırmış bir şekilde orantısız güce başvurarak tüm dünyanın gözleri önünde insanlık suçu işlemiştir” diyen Zenun, Filistin’de gün geçtikçe kötüleşen duruma karşı kayıtsız kalınmamasını istedi.
 
Filistin Meclisi adına toplantıda bulunanlara önerilerini sunan Zenun, öncelikli olarak İsrail’in keyfi tutuklamalarının uluslararası toplum tarafından kınanmasını ve tutuklu bulunan 35 Filistin milletvekilinin serbest bırakılması çağrısında bulunulmasını talep etti.
 
Gazze’ye gerekli her türlü insani yardım ve gıda maddesinin acilen ulaştırılması gerektiğini vurgulayan Zenun, başta Refah olmak üzere geçiş kapılarının açılması konusunda toplantıda bulunanların desteğini istedi.
 
Zenun, İkinci Cenevre Anlaşması gereğince Filistin halkının can ve mal güvenliğinin güvence altına alınması ve uluslararası toplumun bu konuda harekete geçmesini de  talep etti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.