1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Isınan havalarda gıda zehirlenmelerine dikkat!
Isınan havalarda gıda zehirlenmelerine dikkat!

Isınan havalarda gıda zehirlenmelerine dikkat!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğün'den gıdaların bozulma riskine karşı uyarı.

A+A-

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel yaptığı açıklamada, “sıcak ortamlarda çok kolay üreyebilen bakteriler gıda zehirlenmelerine sebep oluyor. Özellikle et, süt ürünleri ve hazır yemek gibi gıdaların uygun ortamlarda muhafaza edilmediği takdirde risk oluşturabilecek ve böyle bir olumsuzluğun yaşanmaması için vatandaşların dikkatli olması gerektiğini” belirtti.

Buzdolabında muhafaza edilmesi gereken ürünleri alışverişin sonuna bırakılması gerektiğini kaydeden Temel, eğer bu ürünler hemen kullanılmayacaksa alışveriş sonunda zaman kaybetmeden buzdolabına konması gerektiğini söyledi.

“GIDA DENETİMLERİNİ BELİRLEDİKLERİ RİSK ESASINA GÖRE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Temel, “Bu dönemde özellikle sıcaklıkla çabuk bozulan gıda üreten ve satışa sunan işletmeler üzerinde denetimlerimizi artırdık. Tüketicilerden de bazı taleplerimiz var. Özellikle etiketsiz, üretim izni olmayan ürünleri almasınlar. Marketlerde ürünün, üzerindeki muhafaza şartlarına uygun muhafaza edilip edilmediğine baksınlar. Sokak sütleri bu mevsimde özellikle büyük risk oluşturuyor. Bu sütleri kesinlikle kullanmasınlar” uyarısında bulundu.

ŞÜPHELİ DURUMLARDA GIDA HATTI ARANMALI

Olası gıda zehirlenmelerinde 174 ALO Gıda Hattı’nın yanı sıra il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine ihbarda bulunulması gerektiğini kaydeden Temel, zehirlenme belirtilerinin, gıda tüketiminin ardından en geç 6 saat içerisinde başlayacağını belirterek, “174 ALO Gıda Hattı’nda zehirlenme ihbarlarına öncelik verilir. Zehirlenme ihbarında bulunulduğu zaman aynı gün içerisinde denetim gerçekleştirilir. Hazır yemek satan firma ve lokantaların, sattıkları yemeklerden birer örnekleri 72 saat saklama zorunluluğu var. Yani zehirlenme şüphesi yaşayan vatandaşlarımız 72 saat içerisinde 174 ALO Gıda Hattı’na ihbarda bulunabilir. Böyle bir ihbar yapıldığı takdirde aynı gün içerisinde numune alır ve analizini gerçekleştiririz. Analiz sonucuna göre gerekli yaptırımları uygularız. Zehirlenme şüphesinin doğru olması durumunda da o işletmeyi, insan sağlığını tehlikeye atmak suçundan Cumhuriyet Savcılığı’na ihbar ederiz. İşletmelerin numune örneği saklamaması durumunda da gerekli yaptırımları uygularız. Bu ne sebeple vatandaşlarımız şüphelendikleri durumda vakit kaybetmeden 174 ALO Gıda Hattı, ile İl veya İlçe Müdürlüklerimize ihbarda bulunabilirler” dedi.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.