1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD terörüne karşı ölüm kalım mücadelesi
IŞİD terörüne karşı ölüm kalım mücadelesi

IŞİD terörüne karşı ölüm kalım mücadelesi

IŞİD tehdidi nedeniyle evinden yurdundan olan 290 bin mültecinin durumu yürekleri burkuyor

A+A-
Çetiner Çetin'in haberi:
 
Sincar ve Zummar'dan IŞİD saldırısından kaçarak dağlara sığınan ailelere havadan ulaşıldı. Sivillerin peşmerge ve YPG'lilerin oluşturduğu güvenlik koridoru ile bölgeden ulaştırılması devam ederken Kürt kaynaklar 42 bin kişinin geçişi için çalışmaların devam ettiğini belirtiyor. Sincar Dağı'nı tamamen ele geçiren YPG'liler, Zummar yönünden gelen Kürt yönetimi peşmergeler ile birlikte Sincar kasabasına doğru ilerliyor.
 
ORTAK SAVUNMA KOMUTANLIĞI
 
IŞİD'in saldırılarının ardından KDP, KYB, PKK ve YPG'lilerden, 'Ortak Savunma Komutanlığı' oluşturuldu. Bu birim Sincar bölgesinde görev yapacak. Sincar'ın PYD'nin kontrolü altındaki Rojava bölgesine yakın bir alanda olması bu ortaklığı zorunlu hale getiriyor.
 
YENİ SİLAHLAR GÖRÜCÜYE ÇIKTI
 
Kürt yönetimi, yeni silahlarını ve askeri gücünü görücüye çıkardı. Özellikle Çekoslavakya, Rusya ve ABD'den alınan araçlar ve silahları da halk ilk kez bu savaşla görmüş oldu. Katyuşa roketleri ve uçaksavar ve yeni Zırhlı araçlar kullanılmaya başlandı.
 
ACİL YARDIM BEKLENİYOR
 
Sincar, Hamdeniye, Mahmur, Güver bölgelerinden kaçan 290 bin mülteci için acil yardım bekleniyor. Sıcaklığın 46 dereceyi bulduğu Irak'ta mültecilere ulaştırılan yardımların çok yetersiz olduğu gözleniyor. Sincar Dağı'na kaçan Yezidiler de yardım bekliyor.
 
KİMİLERİ OYUN SANIYOR
 
Mülteci çocuklar yaşananları 'bir oyun' gibi görse de aileler onları beslemekte oldukça zorluk çekiyor. Dört bin 600 çocuğun anne sütü ile beslendiğine dikkat çeken Kürt kaynaklar, çocuklar için acil yardımın gelmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 
10 GÜNLÜK ÇOCUĞU İLE MÜLTECİ
 
10 günlük çocuğu ile sıcakta bekleyen Lasima Vahid adlı kadın, kocasının peşmerge olarak çatışmalara katıldığını anlatırken, 'On günlük çocuğumla mülteci oldum. Şimdi akrabalarım yanımda ama kocam yok' diye konuştu.
 
ABD Kürtleri silahlandırıyor
 
Irak'ta kontrolü ele geçirdiği Musul, Tikrit ve El Anbar kentlerinde Şii Arap ve Türkmenleri; geçtiğimiz hafta itibariyle de Yezidileri hedef alan IŞİD, Irak Kürt yönetimi ile de resmen savaşa girmiş oldu. IŞİD'in eylemlerine karşı ABD'nin Kürt yönetimine istihbarat ve hava operasyonları, hava koordinat bilgileri ile güvenlik birimlerine destek verirken, Washington yönetiminin, IŞİD örgütüne karşı kullanmaları için Irak'taki Kürtlere silah temin etmeye başladığı ileri sürülüyor.
 
Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.