• Ankara6 °C
  • İstanbul10 °C
  • İzmir11 °C
  • Antalya19 °C
  • Trabzon12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
IŞİD Süleyman Şah Türbesini kuşattı
14 Mart 2014 Cuma 08:42

IŞİD Süleyman Şah Türbesi'ni kuşattı

Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve Suriye’nin Halep kenti sınırlarında bulunan Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu Caber Kalesi çevresi El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) kontrolüne girdi.

Bölgedeki çatışmaların ardından Suriyeli muhalifleri yenilgiye uğratan IŞİD militanlarının Osmanlı Devleti kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Süleyman Şah’ın naaşının bulunduğu türbenin bir kilometre etrafında konuşlandığı bildirildi. Türk askerine yönelik bir saldırı olmasından endişe edilirken Türk askeri kaynaklar, muhtemel bir saldırıda gerekli cevabın misliyle verileceğini kaydetti. Zaman’a konuşan bir askeri yetkili, “Daha önce gerekli askeri takviye yapılmıştı. En küçük bir tacizde gerekli cevabı alırlar.” dedi. Suriyeli muhalif kaynaklara göre IŞİD, türbede konuşlu Türk askerlerini kaçırarak Ankara’dan hem yüklü miktarda fidye almayı hem de muhalifleri destekleyen Türkiye’yi küçük düşürmeyi hedefliyor.  Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıkta, Fırat Nehri’nin kenarında hakim bir tepede Caber Kalesi içinde yer alan türbe 25 Türk askeri tarafından korunuyordu. Suriye’deki iç savaşın ardından türbeye takviye güç gönderilmişti.

    Zaman’ın ulaştığı bir yetkili gelişmelerin son derece kaygı verici olduğunu ifade ederken, “Konuyu yakından takip ediyoruz. Türbeye yönelik saldırı olmadı. Ancak böyle bir durum olursa bunu yapan kim olursa olsun karşılığını fazlasıyla alır. Burası bir Türk toprağı, Ankara ve İstanbul’dan bir farkı yok. Türbenin etrafındaki IŞİD güçlerine kara ve hava harekatı masada. Bundan da asla çekinmeyiz.” ifadelerini kullandı. Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) üyesi Yusuf Mahli ise El Kaide bağlantılı IŞİD’in türbedeki askerlerle çatışma ihtimalinin zayıf olduğunu, çünkü bunun doğrudan Türkiye’ye saldırı anlamına geleceğini söyledi.

    Süleyman Şah Türbesi, 1921 yılında Fransa ile yapılan Ankara Anlaşması’na göre Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul ediliyor ve Türk askeri tarafından korunuyor.

Zaman

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
KARİKATÜR
İbadethaneye bulaşan ahtapot
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Risale Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.312.492 06 88 / Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA
Web Hosting Sağlayıcı:    Kaliteweb Hosting