1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İran'da yeni tehlike: Kuraklık
İran'da yeni tehlike: Kuraklık

İran'da yeni tehlike: Kuraklık

İran'ın gelecekte iklim değişiklikleri sebebiyle kuraklık yaşayabileceği belirtildi.

A+A-
İran resmi ajansı İRNA'nın "Çevre Koruma Örgütü"nün internet sitesine dayandırdığı haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) İran Ofisi Direktörü Gary Lewis, Asya ve Okyanusya ülkelerinin temsilcilerinin katılımıyla Tahran'da devam eden "17. Çevre ve Geliştirme Genel Konferansı"nda yaptığı konuşmada, "İran'ın gelecekte daha kurak ve sıcak olabileceği"ni ifade etti.
 
Fazla enerji kullanımı ve yenilenebilir enerjilerin ihmal edilmesi sonucu İran'da iklimin değişeceğine işaret eden Lewis, "İnsanlar Urumiye ve Hamun su kanalının kuruması ve Meşhed kentinin su sıkıntısı hakkında bilgiye sahip değiller. BM olarak çevre konularında fikir alışverişi yapıp ihtiyaçları ortaya koyarak İran'ın yardımları dahilinde sorunları çözmeyi amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.
On yıl öncesine kadar üzerinde turist dolu gemilerin dolaştığı Urumiye gölünün yüzde 75'inin kuruyup tuz çölüne dönüştüğü, BM'e göre dünyanın en kirli on şehri arasında dört kentle yer alan İran'ın 22 milyonluk başkenti Tahran'da su sıkıntısının boyutları iktidarı acil durum planı hazırlamaya itmişti.
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani suyu 'ulusal güvenlik önceliği' ilan ederken, Urumiye gölünün kuruma nedeni olarak gölü besleyen dağ nehirlerine kurulan 11 adet HES benzeri barajların suyu azaltması sebep gösteriliyor. Yanlış sulama teknikleri ve yeraltı sularının kurutulması İran'ı bekleyen çevre felaketinin boyutlarını arttırdı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.