1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. İnşaatçılar eğitim istiyor
İnşaatçılar eğitim istiyor

İnşaatçılar eğitim istiyor

İstanbul'daki inşaat kazasının ardından sektör yeniden sorgulanıyor.

A+A-
İstanbul'da yaşanan işçi ölümlerinin ardından gözler yeniden inşaat sektörüne çevrildi. Sektörel ilgili denetim, eğitim, çalışma şartları ve standartları yeniden tartışma konusu oldu.
 
Konu ile ilgili olarak İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, sektördeki herkesin tepeden tırnağa eğitimden geçirilip, yaptığı işin sorumluluğu hakkında bilgi sahibi olmasına imkan sağlanmasını gerektiğini söyledi.
 
İnşaat Müteahhitleri Odaları Birliği Kanun Tasarısı'nın 44 yıla yakın süredir yasalaşmadığını vurgulayan Tellioğlu, Müteahhitliğin tanımının yapılması ve standartlarının belirlenmesi gerektiğini ifade ederek sektörün, ekonominin yaklaşık yüzde 25'ini elinde bulundurduğuna işaret etti.
 
Türkiye'de 300 binin üzerinde müteahhit olduğunu hatırlatan Tellioğlu, bunlardan 100 binin ise meslekle ilgisinin olmadığını ileri sürdü.
 
Müfredat çalışması
 
Türkiye'de müteahhitlik sistemine ilişkin bir müfredat hazırlamaya çalışılıyor. Çalışma bittiğinde kitaba dönüştürülmesi ve üniversitelerle protokol imzalanması planlanıyor. 
 
Akademisyenler tarafından verilecek derslerin ardından başarılı olacak müteahhitler sertifika alacak.
 
Yapılan çalışmanın hayata geçtmesiyle sektörde önemli bir boşluk giderileceğini aktaran Tellioğlu, böylece çürük elmaların temizleneceğini söyledi.
 
"Sektörün elden geçmesi şart"
 
İnşaat işçilerine 2012'den bu yana geçici ustalık belgesi verildiğini hatırlatan Tellioğlu, bu konuda verilen eğitim ise tartışıldığını anlattı.
 
Tellioğlu, en çok işçi ölümünün inşaat sektöründe yaşandığını belirtti.
 
İnşaat sektörünün diğerlerine göre daha fazla risk taşıdığının altını çizen Tellioğlu, "Bazı müteahhitler önlem almasına rağmen işçi gereğini yerine getirmiyor. İşçilerin başında 24 saat denetim yapamazsınız. İşin temeli herkesin eğitilmesinden geçiyor. Ülkemizde işçi ölümlerine son vermek istiyorsak sektörümüzün elden geçirilmesi şart" ifadelerini kullandı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.