1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İncirin yeniden sigorta kapsamına alınması gündemde
İncirin yeniden sigorta kapsamına alınması gündemde

İncirin yeniden sigorta kapsamına alınması gündemde

Aydın’da Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu’nun girişimleriyle ön çalışması yapılan ancak bir sonuç alınamayan incirin sigorta kapsamına alınması yeniden gündemde.

A+A-

Bu yıl incirde yaşanan doğal olaylar sonrası yeniden gündeme gelen incirin TARSİM kapsamına alınması için Aydın’da gerekli girişimlerin hız kazanması bekleniyor.

Dünya incir üretiminde söz sahibi olan ülkemizin incir ambarı Aydın’da incirin TARSİM kapsamına alınması isteniyor. İncirin Türkiye için stratejik bir ürün olduğunu belirten Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, İncir gibi stratejik bir değere sahip olan ürününün bu sistem dahilinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Son dönemde don olayından zarar gören üreticinin zararı bir nebze olsun giderilmelidir diyen Ülken, "İncir üretimi dünyada oldukça sınırlı sayıda ülkede gerçekleştirilmekte olup kuru incir üretiminde yüzde 55’lik payla birinci sırada yer alan ülkemizde 2013/2014 sezonunda 296 bin 746 ton incir üretimi gerçekleştirilmiştir. Her yıl ülkemize ortalama 125 bin Dolar tutarında ihracat geliri elde edilmektedir. Türkiye’nin dünya üretiminde önemli paya sahip olduğu tarımsal ürünler arasında incir yer almasına rağmen 21/06/2005 tarihinde yürürlüğe giren 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında değerlendirilmemektedir. Devlet destekli tarım sigortalarında amaç doğal afet ve hastalıkların, tarım ve hayvancılıkta neden olduğu zararları ticari ve kar amacı olmadan sigorta prensipleri ve teknik esaslara dayalı olarak çağdaş, güvenilir, şeffaf ve sürdürülebilir bir sistemde kısmen de olsa karşılayıp üreticileri uzun vadede gelir istikrarına kavuşturarak üretimde devamlılığı sağlamak için kurulmuş bir sitemdir. İncir de TARSİM kapsamına alınmalıdır." dedi.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.