1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “İmam Hatipliler İçin Yeni Dönem; Kalite Zamanı”
“İmam Hatipliler İçin Yeni Dönem; Kalite Zamanı”

“İmam Hatipliler İçin Yeni Dönem; Kalite Zamanı”

İlahiyatçı-Sosyolog Erol Erdoğan, Kocaeli’de “İmam Hatipliler İçin Yeni Dönem; Kalite Zamanı” konulu konferans verdi.

A+A-

Derince İlim Yayma Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Yasin Kayı, Derince İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli Bilim Merkezi Koordinatörü Fatma Nur Hüküm, İlim Yayma Cemiyeti üyeleri, İmam Hatipli öğrenciler ve aileler katıldı. Yoğun ilgi gösterilen konferans yaklaşık iki saate yakın sürdü.
Derince İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yasin Kayı’nın açılış konuşmasını yaptığı konferansta söz alan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, “İmam Hatipli olmak, o şansı yakalayanlara Allah korkusunu öğrenmeyi nasip etti. Bizler bu şuurla yetiştik. Şimdi bu şuurla belediye başkanlığı görevini yapıyoruz. Rabbim herkese bu şuurla yetişmeyi nasip etsin” dedi.

Bulut’un ardından kürsüye gelen Erol Erdoğan, İmam Hatiplerin yüz yıllık tarihini özetleyerek konferansına başladı. 28 Şubat sürecinin İmam Hatipleri olumsuz etkilediğinin altını çizen Erdoğan “İmam Hatiplilerle ilgili konuşacak çok şeyimiz var. Geride kalan bir asırlık İmam Hatip tarihi hep var olma savaşı ile geçti. En son 28 Şubatın tankları bu okulları ezmek istedi. 28 Şubat’tan sonra yeniden var olma ve toparlanma mücadelesi verdik, o mücadeleyi çok şükür kazandık. Şimdi kalite mücadelesi veriyoruz. İmam Hatiplerde ve eğitim sistemimizin her kademesinde kaliteyi yakalamamız lazım” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

İRFANSIZ VE HİKMETSİZ BİLİM İNSANLIĞA FAYDA SAĞLAMAZ

Okullarda kalite noktasında öğretmenden okul müdürüne, okul aile birliğinden mezunlar derneğine ve siyasete kadar herkese görev düştüğünü söyleyen Erol Erdoğan “Eğitim sistemimiz çocuklarımıza ‘bir şey olmayı’ değil iyi şeyler yapmayı, güzel işler yapmayı öğütlemeli. Eğitim sistemimiz kariyerist olmak yerine idealist olmayı tercih etmeli. İnsanlık tarihini idealist insanlar belirledi. Kariyerizm insanı insanın kurdu yapıyor. Çocuklarımız dost, arkadaş, kardeş olarak büyümeli. İrfan ve hikmet olmazsa bilim eksik bilgi demektir. İrfansız bilgi ve eğitim insanlığa fayda sağlamaz. İnsanlık irfan ve hikmetli donanmış bilginin, eğitimin peşinde olmalı” dedi.

İMAM HATİPLERDE EĞİTİM KALİTESİNİN ARTMASI DİNİ YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRACAK

İmam Hatip Liselerinde kalite ve niteliğin eğitim sisteminin genelini etkileme gücüne sahip olacağının altını çizen İlahiyatçı-Sosyolog Erol Erdoğan okullarda nitelik artışının aynı zamanda dini, sosyal ve kültürel yaşamı da doğrudan etkileyeceğini söyledi.

Erol Erdoğan konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bundan sonra yeni okullar açarken kaliteyi ilk başta düşünmeliyiz. ‘Okul bi açılsın, sonra eksikleri tamamlarız, kaliteye sonra bakarız’ demek yanlış olur. Okullarımızı açarken çiçek diker gibi, gül diker gibi, fidan diker gibi hassas olmalıyız. İlk andan itibaren niteliği, kaliteyi önemsemeliyiz ki fidanlarımız tutsun, büyüsün.”

bugun

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.