1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İmam Hatipler'in statüsü değişiyor
İmam Hatipler'in statüsü değişiyor

İmam Hatipler'in statüsü değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine imam hatip liselerine ilişkin yazı gönderdi

A+A-
İmam hatip lisesi programı uygulayan okullar, 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren anadolu imam hatip lisesi programı uygulayacak. Gelecek öğretim yılından itibaren anadolu imam hatip liselerinin 9. sınıflarına kayıtlar Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'na göre yapılacak
 
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), imam hatip liseleri gelecek eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak sadece anadolu imam hatip lisesi programı uygulayacak. Bakanlığın 22 farklı meslek lisesinin statü sünün mesleki ve teknik anadolu lisesi ile çok programlı anadolu lisesi adı altında yeniden yapılandırmasını ardından 81 ilin valiliklerine imam hatip liselerine ilişkin de yazı gönderildi.
 
YENİ PROGRAM UYGULANACAK
 
Buna göre, hem mesleğe hem yüksek öğrenime hazırlayıcı programlar uygulayan anadolu imam hatip liselerinde daha niteliklii ve verimli eğitim vermek amacıyla halen anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip lisesi programı uygulayan okullar, 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak sadece anadolu imam hatip lisesi programı uygulayacak.
 
PARASIZ YATILIDAN YARARLANACAK
 
Gelecek yıldan itibaren anadolu imam hatip liselerinin 9. sınıflarına kayıtlar, 2014 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'nda yer alacak usul ve esaslar doğrulsutunda yapılacak. Geçen eğitim öğretim yılında ve öncesinde ilköğretim kurumlarından mezun olup, hafızlık eğitimi almak amacıyla örgün eğitimine ara veren öğrencilerden isteyenlerin kayıtları, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde belirtilen şartları taşımalları halinde, anadolu imam hatip liselerine yapılacak. Bu öğrenciler devlet parasız yatılı pansiyon hizmetlerinden yararlandırılacak. Okul tabelaları mevzuata göre hazırlanacak ve tabelelarda yalnızca Anadolu İmam Hatip Lisesi ibaresi bulunacak.
 
Bakanlık yazı gönderdi
 
Milli Eğitim Bakanlığı, 22 farklı meslek lisesinin statüsünün mesleki ve teknik anadolu lisesi ile çok programlı anadolu lisesi adı altında yeniden yapılandırmasını ardından 81 ilin valiliklerine imam hatip liselerine ilişkin yazı gönderildi. Yeni uygulama için gelecek öğretim yılından itibaren anadolu imam hatip liselerinin 9. sınıflarına kayıtlar 2014 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih e-Kılavuzu'na göre yapılacak.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum