1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İhvan-ı Müslümin'den idam kararları açıklaması
İhvan-ı Müslümin'den idam kararları açıklaması

İhvan-ı Müslümin'den idam kararları açıklaması

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı Resmi Sözcüsü Mahmud Gazlan, 22 ay sonra yaptığı ilk açıklamada "İhvan, barışçıl çizgisinden asla çıkmayacak" dedi.

A+A-

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Resmi Sözcüsü Mahmud Gazlan, ülkede gerçekleştirilen darbenin ardından, darbe karşıtlarının toplandığı mekan olan Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'ndaki kanlı müdahaleden yaklaşık 2 yıl sonra ilk kez, İhvan'ın son günlerde verilen "idam kararları" karşısında izleyeceği metoda ilişkin bir makale yazdı. 

İhvan'a ait bir internet sitesinde kaleme aldığı makalede Gazlan, barışçıl metodun İhvan'ın sabit değerlerinden biri olduğunu vurgulayarak, şiddete yönelmeyeceklerini ve barışçıl çizgiden asla çıkmayacaklarını belirtti. 

Gazlan, insanların yaklaşık 90 yıldır İhvan'la kurdukları gönül bağında "barışçıl duruşun" etkisi olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Barışçıl olmak ve şiddeti durdurmak bizim değişmez değerlerimizdendir. İhvan, 90 yıldır devam etmesini ve gücünü barışçıl çizgisinden alıyor. İnsanları İhvan'ın etrafında kenetlenmeye iten sebep de barışçıl metodumuzdur."

"Yenilgiye uğramanın sebebi, şiddettir"

Halkların barışçıl olmasının silahtan bile güçlü olduğu görüşünü dile getiren Gazlan, "Yenilgiye uğramanın ve yok olmanın sebebi şiddettir. Önümüze 90'lı yıllarda yaşanan Cezayir, Suriye'deki Hama ve Ürdün'deki "Kara Eylül" tecrübeleri var. Tüm bu deneyimler, şiddetin başarısızlığını gözler önüne serdi" ifadesini kullandı.

Mursi'ye idam kararı Paris'te protesto edildi

mursi-jpg20150523203645.jpg

Diğer yandan Dünya'nın dört bir yanında darbe yönetimi tarafından alınan idam kararları protesto edilmeye devam ediyor. Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararını protesto etmek için Fransa'nin başkenti Paris'te gösteri düzenlendi.

Mısır'da Demokrasi Birliği (CODE Egypte) tarafından ", Republique meydanında düzenlenen gösteriye çok sayıda kişi katıldı. Mısır ve Tunus bayrakları taşıyan protestocular "Sessizlik öldürür", "Mursi, Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı", "Adalet istiyoruz", "İnsanlık onuru için" yazılı pankartlarla Mursi hakkındaki idam kararına tepki gösterdi.

Olaysız geçen gösterilerde Rabia işareti yapılırken, "Katil Sisi", "Adalet nerede? Medya sessiz" sloganları atılarak Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a idamlara tepki vermesi yönünde çağrıda bulunuldu. 

Kahire Ceza Mahkemesi, kamuoyunda "casusluk" ve "hapishaneler baskını" adıyla bilinen aralarında darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de bulunduğu 166 sanığın yargılandığı iki davada, 122 kişinin dosyasının idam talebiyle müftülüğe gönderilmesine karar vermişti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.