1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İHH'dan Suriye'ye 4 bin 500 tır yardım
İHH'dan Suriye'ye 4 bin 500 tır yardım

İHH'dan Suriye'ye 4 bin 500 tır yardım

Suriyelilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun çaba harcayan İHH ekipleri, savaşın mağdurlarına yardım elini uzatmaya devam ediyor.

A+A-

 İHH Kilis Koordinatörü Yemelek, "Suriye'ye 4 yılda 4 bin 500 tır insani yardım götürdük. Ayrıca Suriye'deki çadır kentlerde günde yaklaşık 30 bin kişiye sıcak yemek imkanı sağlıyoruz" dedi.
 
Suriye'de yaklaşık 4 yıldır devam eden iç savaştan kaçan milyonlarca insan, başta Türkiye olmak üzere çevre ülkelere sığındı. 

Ülkelerini terk etmek istemeyenlerin bir bölümü ise İHH tarafından Türkiye sınırına yakın bölgelerde kurulan çadır ve konteyner kentlerde yaşam mücadelesi veriyor.

Dünyadaki birçok kuruluştan İHH'ya gönderin yardımlar, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Suriyelilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun çaba harcayan İHH ekipleri, savaşın mağdurlarına yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Yemelek, yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'deki kamplarda barınan Suriyelilere destek olmaya çalıştıklarını ifade etti.

İnsani yardımları özverili çalışmalarla yerine ulaştırdıklarını vurgulayan Yemelek, "Suriye'ye 4 yılda 4 bin 500 tır insani yardım götürdük. Ayrıca Suriye'deki çadır kentlerde günde yaklaşık 30 bin kişiye sıcak yemek imkanı sağlıyoruz" dedi. 

Suriye'nin en büyük konteyner kentini inşa ettiklerini belirten Yemelek, zor şartlarda yaşamlarını sürdüren insanları, ev ortamına kavuşturacaklarını dile getirdi. 

Kampın yaklaşık bin konteynerden oluştuğunu anımsatan Yemelek, "Savaştan kaçanların bir kısmı Türkiye'ye, bir kısmı da Suriye sınırındaki çadır kentlere sığındı. Süreç uzadığı için çadır hayatı o insanları ümitsizliğe düşürdü. Bundan dolayı bu insanlar için konteyner kentler yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Yemelek, uluslararası kuruluşların Suriye'ye yeterli yardımda bulunmadığını savundu. 

Savaş mağdurlarına kalıcı çözümler üretmeye başladıklarını anlatan Yemelek, şöyle konuştu:

"Bu düşünceden yola çıkarak kendilerine balık yemek yerine, balık tutmayı öğretiyoruz. Un göndermek yerine değirmen gönderip unu kendilerinin üretmelerini sağlıyoruz. Ülkede elverişli tarım arazileri var. Tarım arazilerinde ekip biçmeyi öğretiyoruz. Dışarıya bağımlılığı değil de kendi üretimlerini kendilerinin yapabilmeleri için gayret gösteriyoruz."

Yemelek, Türkiye'nin, insani yardımda dünyanın ön yargısını kırdığına dikkati çekti.

Türkiye'ye sığınan misafirlerin çok iyi ağırlandığını vurgulayan Yemelek, "Yardımları uzun süreli düşünüp çalışmalarımızı buna göre planlıyoruz. Türkiye olarak üzerimize düşeni yaptık, hükumette gelen misafirleri en iyi ortamlarda ağırladı. Birileri 'Türkiye bu yardımların altından kalkamaz' demişti ancak ülkemiz ön yargıları kırdı ve neler yapabileceğini ispatladı. Değil 4 yıl, 20 yıl daha insanlara yardım götürürüz" diye konuştu. 

Yemelek, Türkiye'deki Suriyelilerin daha mutlu olduğunu gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.