1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İHH, Somali'nin ilk ziraat fakültesini kurdu
İHH, Somali'nin ilk ziraat fakültesini kurdu

İHH, Somali'nin ilk ziraat fakültesini kurdu

İHH), Somali'de ziraat üzerine eğitim veren "Anadolu" isimli bir fakülte açtı.

A+A-
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Somali'de ziraat üzerine eğitim veren "Anadolu" isimli bir fakülte açtı.
 
Vakıftan yapılan açıklamaya göre, geçmişte büyük kıtlığın yaşandığı Somali'de tarımsal üretimi arttırmak amacıyla Zemzem Üniversitesi'nin kurulma çalışmaları devam ediyor. İHH'nın yaklaşık iki yıldır Somali'de yürüttüğü "Tarım Okulu Projesi" daha da geliştirilerek hayata geçirilen Zemzem Üniversitesi bünyesinde ziraat fakültesi eğitime başladı. Ülkedeki ilk ziraat fakültesine "Anadolu" ismi verildi.
 
Şu an için 40 öğrencinin eğitim gördüğü fakültede ve tamamı burslu olan öğrencilere, İngilizce eğitim verilecek. Fakülte ayrıca dünyadaki diğer ziraat fakültelerinden farklı olarak uygulama ve pratik açısından yoğun bir müfredata sahip. Fakültenin 10 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilen bölümünde bin metrekarelik topraksız ve bin metrekarelik topraklı serada modern tarım yöntemleri öğretilecek. Bin 400 dönümlük arazide ise başta mısır, susam, sorgum, soya fasulyesi olmak üzere çok sayıda tarla bitkisinin adaptasyonu ve üretimi yapılacak. Aynı zamanda üniversitenin bünyesindeki uygulama alanlarında Somali'deki çiftçi birlikleri mensubu büyük üreticilere eğitim ve danışmanlık hizmetleri de verilecek.
 
Somali'deki ilk modern tavukçuluk üretim tesisi
 
Zemzem Üniversitesi'nde ayrıca İngilizce, Arapça ve Türkçe dillerinde büyük bir kütüphane, toprak ve su analiz laboratuvarları olacak. Somali'deki ilk modern tavukçuluk üretim tesisi üniversite bünyesinde eğitim ve uygulama amaçlı kullanılacak. Tesiste kuluçkalık, kesimhane ve yem üretim birimleri bulunacak. Tavuk üretim merkezinin yemleri, üniversitenin uygulama tarlalarında elde edilecek.
 
Ülkedeki üç ziraat meslek lisesi öğrencilerine "Tarım Okulu Projesi" kapsamında modern ziraat tekniklerini öğreten İHH, meslek lisesi öğrencilerin staj programlarını da düzenledi. Bu okullara ek olarak İHH'nın katkılarıyla ülkenin 4. ziraat meslek lisesi 2014-2015 eğitim yılında faaliyete geçti. Ülkenin 5. ziraat meslek lisesi de gelecek eğitim yılında İHH'nın katkılarıyla açılacak.
 
5 yıllık plan
 
Ziraat potansiyeli yüksek ve ekilebilir alanı Türkiye'den fazla olan ancak sık sık kıtlığın yaşandığı Somali'de İHH yetişmiş tarım personelini açığını gidermek için önemli projeler geliştiriyor.
Bu ihtiyaca yoğunlaşan İHH'nın açtığı tarım okulundan bugüne kadar yaklaşık 600 teknisyen mezun oldu. İHH, 2011'deki kıtlık felaketinin tekrar yaşanmaması için 4 yıl içinde bin 100 su kuyusunu faaliyete geçirdi. Vakıf 5 yıllık planda ise ziraat meslek liselerinin sayısının artırılması, ziraat fakültelerinin geliştirilmesi, çiftçi eğitim merkezlerinin kurulması, su kuyularının sayısının artırılarak sulu tarıma geçişi planlıyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.