1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Hz. Muhammed Bizden Ne İstiyor?
Hz. Muhammed Bizden Ne İstiyor?

Hz. Muhammed Bizden Ne İstiyor?

ÖKAD, kutlu doğum haftası çerçevesinde bir program düzenledi

A+A-
Ödemiş Kültür ve Araştırma Derneği, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Hz. Muhammed Bizden Ne İstiyor? konulu konferans düzenledi.
 
Ödemiş Kültür ve Araştırma Derneği, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, "Hz. Muhammed bizden ne istiyor?" konulu konferans düzenledi. Ödemiş Belediyesi Düğün Salonu ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferans öncesi Hayrat Vakfı'nın Isparta'daki yurtlarında kalan Kamboçyalı ve Sudanlı öğrenciler Türkçe yaptıkları konuşmalarla Kutlu Doğum Haftası'nı kutladılar.
 
Gürcüzade İmam Hatibi Hüseyin Çoban'ın Kuran-ı Kerim'den okuduğu ayetlerle başlayan etkinlikte İmam Hatip Ortaokulu 2. Sınıf öğrencisi Rabia Köçen, "Seccadem kumlardı" adlı şiiri okudu.
 
Ardından dernek başkanı Turan Özbaba bir konuşma yaparak, "Bir milletin kültürü, o milletin milli-manevi değerlerin tümüdür. Yaklaşık bin yıllık bir kültürün sahipleri olan ecdadımız, bizlere büyük bir miras bırakmıştır. Fakat bu kültür mirasının günümüzde yozlaşma ile karşı karşıya bırakıldığını görüyoruz. Yazılı, görsel ve sanal tüm materyaller kullanılarak kültürümüzde tahribatlar yapılmaya çalışılıyor. Bu tahribatları önlemenin ve yeni nesillere manevi değerlerimizi daha doğru şekilde aktarmanın önemini son zamanlarda ülke olarak yaşadığımız hadiseler daha iyi anlatıyor. Bediüzzaman Said-i Nursi'nin 'Milletin kalp hastalığı zaaf-ı diyanettir, bunu takviye ile sıhhat bulur' sözünde vurguladığı gibi kalbi ve ruhi hastalıkların tedavisi, yine dinimizi doğru bir şekilde anlamak ve doğru şekilde yaşamaktan geçiyor" dedi.
 
YABANCI KONUKLAR TÜRKÇE KONUŞMALARLA ALKIŞ ALDI
 
Hayrat Vakfı yurtlarında kalan Kamboçyalı öğrenci İhsan Süleyman, akıcı bir Türkçe ile yaptığı konuşmada, "Kamboçya'da nüfusun yüzde 5'i Müslüman. Buna karşın Kutlu Doğum Haftası en güzel şekilde kutlanıyor. Kamboçyalı zengin-fakir aynı sofrada birleşiyor, ziyafet veriliyor" dedi. Kamboçyalı bir diğer öğrenci Buhari Kasım da, ülkesini tanıttı.
 
Sudanlı öğrenci Süleyman Nasır İbrahim ise Sudan'dan ve yurtta kalan 17 ayrı ülke vatandaşı arkadaşlarından selam getirdiğini belirterek, Türkçe yazdığı kasidesini okudu. Süleyman Nasır İbrahim'in konuşması büyük alkış aldı.
 
Hayrat Vakfı Isparta Temsilcisi eğitimci-yazar Muhlis Körpe de "Hz. Muhammed bizden ne istiyor?" başlığıyla konferansını gerçekleştirdi. Körpe, "Biz yabancı konuk öğrencilerimize şarkı ezberletemedik. Ama görüyorsunuz dilimizi en güzel şekilde konuşuyorlar. Bu durumda çok sayıda öğrencimiz var. Türkçe'yi Osmanlıca okuyup yazabiliyorlar. "Hz. Peygamberimiz 10 yılda öyle bir millet yetiştirdi ki; 1400 yıldır dünya o milletin adaletiyle yolunu buluyor, yol alıyor. Peygamberimiz bizi neye davet ediyor. Her şeyden evvel samimi olmaya davet ediyor. Samimi ibadete, samimi amellere davet ediyor. Samimiyet insanı cennete götüren bir yoldur. Her şeyin mayası samimiyettir. Samimiyetten uzak amel göklere yükselmeyecektir. Hz. Peygamberimiz bizden iki yüzlülük istemiyor" dedi.
 
"FARKLILIKLAR, ZENGİNLİKTİR"
 
Hz. Muhammed'in tüm insanlığı kardeşliğe davet ettiğini kaydeden Körpe, bu nedenle farklılıkların bir zenginlik kaynağı olduğuna vurgu yaptı. Körpe, "Bizim hukukumuz kardeşlik üzerine kuruludur. Her kul diğerinden, her varlık diğerinden farklıdır. Farklılıklar çatışma, kavga sebebi değil aslında birleşme sebebidir. Hz. Peygamberimiz de farklılıkların, zenginleşmek için yardımlaşmak için en güzel fırsat olduğunu sürekli dile getirmiştir" diye konuştu.
 
Körpe, barış ve huzurun Hz. Muhammed'in mesajlarının doğru anlaşılması ile sağlam şekilde sağlanabileceğini belirterek konferansta Kuran-ı Kerim'den ayetler okuyarak, Hz. Muhammed'in hadislerine yer verdi. Konferans sonunda plaket töreni düzenlendi. - İZMİR 
 
İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.