1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hollanda'nın en büyük camisi açılıyor
Hollanda'nın en büyük camisi açılıyor

Hollanda'nın en büyük camisi açılıyor

Hollanda'nın Utrecht şehrinde inşaatı devam eden Ulu Camii'nde diğer din mensuplarının da ibadet ve dua edeceği bir bölüm olacak

A+A-
Ulu Camii Başkanı Yücel Aydemir Cihan Haber Ajans'ına (Cihan) yaptığı açıklamada, Hollanda'nın 4. büyük şehri olan Utrecht şehir merkezinde böyle bir camiinin diğer din mensupları için de örnek bir ibadet mekanı olması açısından önemli olduğunu söyledi. Aydemir, "Yaşamış olduğumuz toplum içinde kalıcı olduğumuz kesinleşti. Bu vesileyle ibadethanemizi de diğer dinlere açmayı uygun bulduk." dedi.
 
Caminin hikayesini anlatan Aydemir, "İlk göçmen mahallesinde Türkler artık kendilerini en güzel şekilde temsil edecek bir mabet arayışına girmişlerdi. 90'lı yıllar cami gençleriyle belediye yetkilileri arasında sayısız görüşmeyle geçti. Bir taraftan cemaat parasını hazırlamaya başladı. 2008 yılında temel atıldı ve İnşallah 2015 gibide ibadete açılacak." diye konuştu.
 
Hollanda'daki en büyük ve en yüksek minarelere (44 metre) sahip camiyi inşa ettiklerini ifade eden Yücel Aydemir, "Şehrin ana meydanlarından birisinde insanlığın ve Müslümanlığın iftihar abidesi olarak yükselmektedir." dedi.
 
Hollanda Diyanet Vakfı'nın ve Avrupa'daki Müslümanların maddi ve manevi desteğiyle yaptırılan cami hakkında bilgi veren Yücel Aydemir, şu bilgileri verdi: "İki minare de şeffaf, yani camdan oluşuyor. Kubbenin yarım ayı şeffaf. İbadethane her taraftan ışık alıyor. Caminin konsepti şeffaf ve açık. Camiinin zemin katında 650 metrekarelik bir dükkan alanı mevcut. İkinci katta ders lokalleri, Yönetim Kurulu odası, diğer dinler için bir oda (25 metrekare), bayanlar için güzel ve büyük bir buluşma yeri, erkekler için bir çay ocağı ve 350 metrekare büyüklüğünde konferans salonumuz mevcut. Üçüncü kat ise mescit (ibadet) alanı olacak. Camiimizin dördüncü ve beşinci katı ise mahfel olarak tasarlandı. Yani mahfeller ile beraber üç kat yüksekliğinde mescit alanımız bulunuyor. Aynı zamanda mescit bölümünde (20 adet lavabo) abdest yerleri bulunuyor. Cemaatimiz için minarelerin içinde iki adet asansör ve ayrıdan bir adet de yük taşıyıcı asansör bulunuyor. Bayan cemaatimize günlük 5 vakit namaz kılmak için ayrı bir giriş yeri de ayrılmış durumda."
 
RESMİ AÇILIŞ MAYIS 2015'TE
 
Ulu Camii İmamı Süleyman Coşkun, önümüzdeki yıl açılacak camide 2 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceğini söyledi. Coşkun "Günümüz mimarisini yansıtan farklı bir cami. Çocuk ve gençlerin eğitim alanları, bayanlar için özel bölüm ve diğer dinlere de mahsus bir mekan ayarlandı. Bu diğer camilerde olmayan bir ilk olma açısından dinimizin hoşgörüsü açısından son derece önemli." dedi.
 
Utrecht'de esnaflık yapan Yakup Akbulut, Ulu Camii'nin şehrin gurur abidesi olduğunu söyledi. Akbulut "İnşallah güzel bir camii olacak. Utrecht çok kültürlü bir şehir. Onun için farklı din mensupları için ayrı bir mekanın yer alması şehrin kaynaşması birlikteliği adına önemli." diye konuştu.
 
Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum