1. YAZARLAR

  2. Hüseyin YILMAZ

  3. Hocaefendi, Kürt Meselesi ve propaganda!
Hüseyin YILMAZ

Hüseyin YILMAZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hocaefendi, Kürt Meselesi ve propaganda!

A+A-

Hocaefendi (Fethullah Gülen) ile hiç karşılaşmadım, musâfaha ve sohbetinde bulunma mazhariyetim hiç olmadı.

Lâkin hep yakından tâkib ettim, ruh ve düşünce dünyamda takdire şâyân bir yeri hep oldu. Ne var ki, şâkirdi değilim; o cenâhtan gelmiyorum... Nur Talebesi olma cehd ve gayretimi hiç saklamadım. Ama Nur Talebeliği bir başka mazhariyettir, İlâhî bir ihsandır. Oradaki nasibimin de kuvvetli olduğunu düşünmüyorum, sadece bütün gönlümle tâlibim...

Yazıya esas teşkil edecek mevzua gelecek olursak!..

Kurban Bayramı vesilesi ile Adıyaman’a, doğduğum topraklara dönmüştüm. Bir yakınımın hastalığı ve bayramın tevafuku ziyaretçi akınına sebep olmuştu. Bütün vaktim gelip gidenlerle hasbihal etmekle geçiyordu.

Yakın bir köyden gelen bir kafileden îtibarı yerinde ve tanıdığım bir zât, Kürt-Türk çatışmalarının medar-ı bahs edildiği bir ânda sözü birden Hocaefendi’ye getirerek:

“Seninkisi bütün Kürtlere beddualar okuyup imhâ edilmesi gerektiklerini yana yakıla anlatıyordu. Gerçek mahiyetini çok güzel ortaya koydu!” dedi.

Birkaç günden beri ne televizyon seyretme imkânım olmuş, ne de doğru dürüst internete girebilmiştim. Anlamak istedim, anlattı:

Meğerse Roj TV’nin yayınına göre, Hocaefendi bütün Kürtlere beddualar okuyarak devletin kahredici gücü ile imhâ edilmelerini telkin ediyormuş... Söz konusu videoyu bir kaç sefer dinlemiş, yanındakileri de şahid gösteriyordu.

Hocaefendi’nin bütün Kürtlere asla beddua okuyamayacağını, imhâ edilmelerini kat’iyen isteyemeyeceğini; değil onun makamındaki mümtaz bir insana, bunun herhangi bir mü’mine, hattâ aklı başında hiçbir insana yakışmayacağını ifâde ile reddettikten sonra seyrettiği videonun montaj olabileceğini, bugünün teknolojisi ile bu tarz montajların çok sıradanlaştığını anlatmaya çalıştım ama iknaya muvaffak olamadım. Ya cidden inanmadığından, ya da ırkçılık hastalığıyla muzdarib olduğundan tarafgirlik saikiyle öyle olmasını arzu ediyordu...

Meselenin esasına bayram seyahatini bitirip İstanbul’a döndüğümde muttali oldum. Sanırım 15 Ekim günüydü, Twitter’de bir ahbabım Hocaefendi’ye âid bir linki nazarıma vermişti. Linkte hem video kayıtları hem de metin vardı. Önce okudum, sonra seyrettim. Zirâ metindeki çarpıcı tesbit ve ifâdelerin video kayıtlarında aynıyla mevcud olduğundan emin olmak istemiştim.

Hocaefendi, hem çok yerinde ve köklü tesbitlerde bulunuyor, hem de kuvvetli çözüm teklifleri tavsiye ediyordu. Üstelik Üstad Bediüzzaman Hazretleri ve düşüncelerini de doğrudan sahiplenişle nazara veriyor, devlet ricâline Üstad’ı telkin ediyordu. Duyduğum takdir hissiyatımı sonuna bahis mevzuu linki de ilâve ederek Twitter’de şu şekilde paylaşmıştım:

“oncekelam Hüseyin Yılmaz

“Dostlar, buradaki metnin videosunu dikkatle dinlemenizi rica ediyorum. Gülen, muhteşem değerlendirmeler yapıyor. http://www.herkul.org/bamteli/index.php?article_id=9020”

Yanılmıyorsam Roj TV’inin yayını linkini verdiğim videodan montajlanmış…

Bu satırları iki sebeple kaleme aldım: Birincisi, Hocaefendi’nin muhteşem konuşmasını bu vesile ile dikkatlerinize bir daha takdim etmek. İkincisi, bu montaj hâdisesinin sebebiyet verdiği tahribkârlığın önünü almak için daha doyurucu izah, bilgi ve belgelendirmelere ihtiyaç olduğunu mevzuun sahiplerine hatırlatmış olmak.

Kürt meselesi ve ırkçılık illetinin yegâne şifası İslâmiyeti ve Müslümanları töhmet altında bırakmaya yönelik bu kabil tezgâhlara daha kuvvetli karşı koyamazsak zararı büyük olur, diye endişe duyuyorum. Çünkü maksad, Müslüman Kürtlere: “İşte görüyorsunuz ki, Müslüman Türkler de sizi düşman ve tehlikeli görüyorlar!” diyerek dirençlerini kırmak ve saflarına çekmektir… Türklerle Kürtleri bir arada tutan bu son hisar da düşerse iki taraf da bütünüyle kaybeder ve elim neticelere düçâr olur. Endişem bu!..

Bugün

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum