1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. HES’ten ekonomiye 9.2 milyarlık katkı
HES’ten ekonomiye 9.2 milyarlık katkı

HES’ten ekonomiye 9.2 milyarlık katkı

2015 yılının ilk 6 ayında enerji üretiminde fosil kaynakların payı yüzde 66.3, yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 33.7 olarak gerçekleşti.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından Türkiye'de işletmeye açılan hidroelektrik santrallerin (HES) ürettiği elektriğin 2015'in ilk 6 ayı itibariyle ülke ekonomisine katkısı 9.2 milyar TL olarak gerçekleşti.

2015 yılının ilk 6 ayında enerji üretiminde fosil kaynakların payı yüzde 66.3, yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 33.7 olarak gerçekleşti. Yenilenebilir kaynakların içinde HES'lerin payı ise yüzde 83 oldu. Bu dönemde üretilen toplam 122.5 milyar kilowatt saatlik enerjide en büyük pay 44 milyar kilowatt saat ile doğal gaz ve lng yakıtlarından üretilen elektrik alırken, kömür santrallerinden 33 milyar, HES'lerden ise 35 milyar kilowatt saat enerji üretildi. Kalan 10.5 milyarlık kısım ise rüzgar, jeotermal, biogaz ve diğer hammaddeler kullanılarak üretildi.

HES'LER ZARURETTİR

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye açısından HES projelerini hayata geçirmenin bir zaruret olduğunu belirterek, “Türkiye enerji ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Kendi kaynağımız olan bu enerjiyi değerlendirmek zorundayız. Tabiata dost, yenilenebilir bu enerji kaynağına yatırım yapmalıyız” dedi.

ÜÇTE İKİSİ TERMİKTEN

Bu ilk 6 aylık dönemde enerji ihtiyacının üçte ikisinin termik santrallerden kaynaklandığını vurgulayan Eroğlu, “Bu enerji petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan üretiliyor. Üretilen bu enerji için kullanılan petrolün ve doğalgazın neredeyse tamamı ithal ediliyor. HES'lerle enerji hammaddesi ithalatından kaynaklanan cari açığın da önüne geçiyoruz” diye konuştu.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.