1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hem Kırmızı Işık Stresini Kaldırıyor, Hem de Yakıt Tasarrufu Sağlıyor
Hem Kırmızı Işık Stresini Kaldırıyor, Hem de Yakıt Tasarrufu Sağlıyor

Hem Kırmızı Işık Stresini Kaldırıyor, Hem de Yakıt Tasarrufu Sağlıyor

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, Antalya'nın Alanya ilçesi çevre yolunda uygulanan "Yeşil Dalga" sistemi ile günlük 50 bin lira yakıt tasarrufu sağlandığını söyledi.

A+A-
Alanya Çevre Yolu'nda yaşanan trafik sorununu geliştirdiği "Yeşil Dalga" sistemi ile minimize hale getiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, sistem sayesinde ilçede günlük 50 bin TL yakıt tasarrufu sağlandığını, bunun da yılda toplam 18 milyon TL'ye karşılık geldiğini söyledi. Beş aydan bu yana çevre yolunda uygulanan sistemde 60 kilometre hızla gidildiğinde ışığa takılma stresi yaşanmadığını belirten Güngör, "Çevre yolunda 60 kilometre hızla hiç durmadan gidilebilmekte. Ayrıca yakıt da minimum şekilde kullanılmakta" dedi.
 
"SİSTEMİN ÇOK BÜYÜK YARARLARI VAR"
 
Sistemin yakıt tasarrufu dışında çok büyük yararları olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Güngör, "Alanya'da insanlar bunu bir fiil gördüler. Öncelikle insanlar bu yoldan geçerken mutlu olmaktalar. Ben de aynı şekilde. Kırmızı ışıkta bekleme gibi bir şey yok. Trafik çok yoğun olduğu sıralarda belki birkaç ışıkta bekleme durumu var. İnsanların kırmızı ışık stresini ortadan kaldırıyor. Yakıt miktarını yüzde 50'ye kadar varan bir düşürme sağlıyor. Ulaşım süresini yüzde 60'a varan bir düşürme sağlıyor. Yarım saatte geçilen hat şu anda 10 dakika geçilebiliyor. Geçen araç sayısını arttırıyor, birim zamanda trafiği rahatlatıyor. Yasal hız limitine sürücüler mecburen uyduğu için kaza riski çok çok azalmış oluyor. İnsanlar birbirine daha saygılı sürüşler yapma durumunda kalmış oluyor. Egzoz çıktılarının yapmış olduğu hava kirliliği son derece düşmüş oluyor. Araçların 'dur kalk'lardan dolayı balata, akü gibi parçalarının yıpranması son derece azalmış oluyor. Alanya için belki en önemlisi yabancıların bu durumu görmeleri. Alanya için olumlu imaj ortaya çıkarıyor" diye konuştu.
 
"MEVSİMLERE GÖRE TASARRUFTA FARKLILIKLAR OLABİLİYOR"
Alanya'da 12 ışıklık çevre yolunda sistemin sadece yakıttan dolayı günlük katkısının 50 bin lira olduğunu söyleyen Güngör, yaz ve kış dönemlerinde bu rakamda oynamalar olduğunu belirtti. Güngör, "Yaz dönemleri bu 100 bin liraya çıkabilir. Kış dönemleri 30-40 bin liraya inebilir. Ama ortalama en az 50 bin lira yakıt tasarrufu sağlamış oluyor sürücülerimiz için. Sistem, Türkiye'nin tamamında uygulandığında sadece yakıttan dolayı 5 milyar lira her yıl tasarruf sağlanabilecek" şeklinde konuştu.
 
"UYDUDAN SAAT AYARI YAPILIYOR"
Güngör, sistemin aksamaması için uydudan tüm kavşaklarda bulunan saatlerin ayarı yapıldığını sözlerine ekleyerek, "Birçok gerekli şey kavşaklarda uygulanan sinyalizasyon sistemlerinin içinde var. Sistemin hiçbir zaman aksamaması için uydudan bütün kavşaklarda 4-5 saniyede bir saat ayarı yapıyor. Çünkü burada saliseler ve saniyeler çok önemli. 4-5 saniyede bir saati tekrar ayarlıyor. Birlikte bir uydudan ayarlandığı için tüm kavşaklarda saniye sapmaları da ayarlanmış oluyor" dedi.
 
"ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUN DEĞİL"
Elektrik kesintilerinin sorun olmadığını ifade eden Prof. Dr. Güngör şunları söyledi:
 
"Elektrik gidip geldiğinde yapacak bir şey yok. Sistem elektriksiz çalışmıyor. Herhangi bir kavşakta elektrik geldiğinde bir sistemle o kavşak Yeşil Dalga durumuna uyacak şekilde bekletiyor. Sisteme uygun olduğu zaman yeşili başlatıyor ve Yeşil Dalga devam etmiş oluyor. Benim bilim insanı olarak alanım optimizasyon. Karmaşık sorunların en iyi çözümünü bulma ile ilgili yöntemler, metotlar üzerinde çalışıyorum. Trafik sistemi de matematiksel olarak karmaşık sorunlar içinde yer alan bir problem. Bizim alanımız. Bu tür benzer uygulamaları biz çok yaptık. Alanya'da herkes bunu talep etti, herkes talep ediyor. Yararlı bir şey. Yararının olmadığı bir insan da yok, zarar verdiği bir insan da yok. Tüm insanlara yararlı bir şey."
 
"SON DERECE BASİT BİR SİSTEM"
Yeşil Dalga sistemini geliştirmesinin yaklaşık iki gününü aldığını belirten Güngör, "Bu son derece basit bir şey. Planlaması 1, 2 günde yapılan bir şey. Verileri toplama ve o verileri benim geliştirdiğim yöntemle analiz edip optimum sistemi ortaya koymak birkaç günlük bir şey. Bir şehirdeki Yeşil Dalga sisteminin tümünü oturtmakla ilgili birkaç günlük bir çalışma yetiyor bana. Bunun bir de sinyalizasyon cihazları ile ilgili tarafları var. O cihazların kontrolden geçmesi gerekiyor. Yeşil dalgaya uygun girişleri olmayanların değiştirilip, uygun girişleri olanların takılması gerekiyor. Genellikle var olan her yerdeki sinyalizasyon cihazlarının içerisinde yeşil dalgaya uyumlu girişler var. Biz sorunları minimize ediyoruz. Zaman zaman 3,5 dakikada olsa aksamalar oluyoruz. Biz istiyoruz ki oda olmasın, saat gibi çalışsın tüm sistem" dedi.
 
"MALİYET CÜZİ, KAZANÇ FAZLA"
Sistemin maliyetinin çok cüzi olduğuna vurgu yapan Prof.Dr. Güngör, "Bunun yok denecek bir maliyeti var. Getirisiyle kıyasladığınızda maliyetini hesap etmek ya da dikkate almak gibi bir düşünce yok. Bin lira getirisi varsa 10 kuruş maliyeti var. Böyle bir sistem. Sistemi bilen insan sayısı çok fazla. Bu insanların teşvik edilmesi ve önünün açılması yeterli" ifadelerini kullandı.
 
"PETROLDE ARTTIRIM YÜZDE 50 OLUR"
Tüm Türkiye'de Yeşil Dalga sisteminin uygulanması halinde üretilen petrol miktarından yüzde 50 gibi bir arttırım sağlanacağını söyleyen Güngör, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Yeşil Dalga uygulaması ile yapılabilecek tasarruf esasında büyüklük olarak çok dikkate değer bir seviyede. Tüm Türkiye'de uygulandığında 5 milyar TL'ye varan tasarruf sağlama imkanı veriyor. Bu da ülke ekonomisi açısından çok önemli. Bir kıyaslama yapmak gerekirse Türkiye'nin yılda kendi topraklarında ürettiği petrol miktarının yarısı değerine yaklaşan bir seviyeye varıyor. Tüm Türkiye'de sistem uygulaması yapılırsa, her yıl Türkiye ürettiği petrol miktarını yüzde 40-50 gibi arttırmış anlamına geliyor. İnsanlar huzurlu, güvenli, mutlu bir şekilde yolculuğunu yapıyorlar. O kadar trafik ışığının içinde. Bunun bir an önce ülkemizde hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum."
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.