1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Hedef 180 bin yetim
Hedef 180 bin yetim

Hedef 180 bin yetim

İHH İnsani Yardım Vakfı, “Yetim Dayanışma Günleri”nin bu yıl 5’incisini düzenleyecek. Türkiye dahil 41 ülkede hayata geçirilecek 427 projeden 180 bini aşkın yetim yararlanacak. İHH’nın yeni hedefi bu...

A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı, Mart ayında başlayan, Nisan ve Mayıs aylarında devam edecek olan 2015 Yetim Dayanışma Günleri ile dünyada 41 ülkede 427 proje gerçekleştirmeyi ve 180 bini aşkın yetime ulaşmayı hedefliyor. 2015 Yetim Dayanışma Günleri için hazırlanan 427 projenin 116’sı Türkiye’de 311’i ise savaş, doğal afet, açlık, kıtlık ve yoksulluğun hakim olduğu dünya ülkelerinde uygulanacak. İHH Yetim Birimi Sorumlusu Murat Yılmaz’la çalışmalarını konuştuk.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın yetim çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

İHH İnsani Yardım Vakfı, faaliyetlerine başladığı 1992 yılından beri, bulunduğu her coğrafyada yetimlere dönemsel desteklerde bulundu. Dönemsel desteklerimizi sürdürdüğümüz yetim çocuklarımızın sayısı bugün itibariyle 500 bini aşıyor. Şu an 40 binden fazla bağışçı ile 52 ülkede 61 bin çocuğumuza hayırsever yetim hamilerimizin aylık olarak vermiş oldukları 90 TL’lerle sürekli olarak destek veriyoruz. Sene sonunda ülke sayımızı 60’a, destek verdiğimiz yetim sayımızı ise 75 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye içerisinde ise, 66 vilayette 8 bine yakın çocuğumuzu sürekli destek kapsamına almış durumdayız. Yıl sonu itibariyle ülkemizdeki tüm illerimizi destek kapsamı altına almak istiyoruz.

 ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinde son durum ne?

 “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesini Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın olur ve destekleri ile başlatmıştık geçtiğimiz yıl. Milli Eğitim Bakanlığı okullara, Diyanet İşleri Başkanlığı ise, Kur’an kurslarına kampanyayı gönüllülük esasıyla icra edebileceklerine dair bildirimleri yaptılar. Bu okullar, sınıflar ya da kurslar kampanyaya katılmak isterlerse, bir yetim için belirlenen aylık destek bedeli olan 90 TL’yi kurumumuza ait hesaplara “yetim hamilik desteğidir” kaydıyla yatırıyorlar. 

‘Yetim Dayanışma Günleri’ kapsamında yetimler için ne gibi projeleriniz var? 

Bu sene 5. Yetim Dayanışma Günleri ile 41 ülke ve bölgede 427 proje gerçekleştirme ve 180 bini aşkın yavrumuzun yüreğine dokunma azim ve gayretindeyiz. İhtiyaç durumuna göre okul, yetimhane ve ev inşası, yetim evlerinin tamir ve tadilatları, yetimhanelerin ihtiyaçlarının karşılanması, laboratuvar ve kütüphane kurulumları, yetim ailelerine geçimlerini sağlamaları için kalıcı yardımlar yapılması planlanıyor.  

İHH’nın yetimhane çalışmalarında son durum nedir?

Evet, İHH, kuruluşundan bu yana dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde yetimhaneler inşa etmekte, mevcutların tamir ve tadilatlarını yapmakta ve buralara yönelik dönemsel yardımlarda bulunmaktadır. Vakfımızın inşa ettirdiği ve faaliyet hâlinde olan 24 yetimhanemiz var. İnşaatı devam 10 yetimhanemizden 4’ü de açılacak inşallah. Bunlar; Moro’da Uğur Süleyman Söylemez Yetimhanesi – Patani’de İtfaiyeciler Yetimhanesi, Uganda’da Ferah Yetimhanesi, Pakistan’da da Gilgit Yetimhanesi.

yeniakit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.