1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Havadan devlete 8 milyar $'lık gelir
Havadan devlete 8 milyar $'lık gelir

Havadan devlete 8 milyar $'lık gelir

Hızlı trenin Kapıkule’ye kadar ulaşacağını ve ihalesinin bu yıl yapılacağını açıklayan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Yozgat, Rize ve Trakya illeri için de havalimanı müjdesi verdi.

A+A-

Bakan Elvan, kamu-özel işbirliği kapsamında havacılık sektöründen devletin kasasına 8 milyar doların geleceğini bildirdi.
 
Havacılık sektörünün gelişmeye devam ettiğini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yolcu sayısının 2014’te 166 milyona ulaştığını açıklayarak Yozgat, Rize ve Trakya illerine de havalimanı müjdesini verdi. Kamu özel işbirliğiyle havacılık sektöründen devletin kasasına 8 milyar doların gireceğini açıklayan Elvan, hızlı trenin ise Edirne üzerinden Kapıkule’ye kadar geleceğini ve bunun ihalesine bu yıl çıkılacağını açıkladı.

3 İL'E HAVALİMANI YAPILACAK

Bakan Elvan, havacılık sektöründe de çok önemli gelişmelerin söz konusu olduğunu, bu yıl 166 milyon yolcu sayısına ulaşıldığını ifade ederek, “Kamu-özel iş birliğiyle havalimanları yapıyoruz. Yap-işlet-devret ile gerçekleştiremeyeceğimiz bölgesel nitelikteki havalimanlarını inşa ediyoruz, mevcut havalimanlarımızın modernizasyonunu sağlıyoruz. Mart ayında Ordu-Giresun havaalanını açacağız. Mayıs ayında Hakkari havaalanını arkasından Rize, Yozgat havalimanları gelecek, Trakya’da da havalimanı yapmayı planlıyoruz” diye konuştu.
2015 SONU 4G’YE GEÇİLECEK
Bu yıl 4G’nin ihalesine çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Elvan, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumumuz ile Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyor. Hedefimiz bu yılın ilk 3 ay sonunda bunun ihalesini gerçekleştirmektir. İnşallah 2015 sonu itibarıyla 4G’ye de geçmiş oluruz” dedi.

3'üncü köprüye hızlı tren bağlantısı

Türkiye’ye sınır olan ülkelerin ve sınır kapılarının hem demiryolu hem de karayolu açısından güçlendireceklerini belirten Elvan, şunları söyledi: “Bulgaristan, Yunanistan bağlantımız, Habur, Gürcistan ile bağlantımız… Yani sınırımızda yer alan ülkelerle altyapı bağlantımızı daha da güçlendirmek istiyoruz. Bu çerçevede İstanbul’u Edirne üzerinden Kapıkule’ye kadar hızlı tren ile bağlayacağız. 2015 yılında bunun ihalesine çıkmayı hedefliyoruz. Kapıkule’ye Bulgaristan sınırına hızlı tren ile bağlantıyı sağlamış olacağız. Mega projelerimiz arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprümüz, bu köprü üzerinden geçecek demiryolu hattımız da bu hat ile bağlanacak. Yunanistan ile karayolu bağlantımızı güçlendiriyoruz demiryolu bağlantımızı baştan aşağı yeniliyoruz. Yunanistan tarafından da kendi demiryolunu güçlendirmesini bekliyoruz.

Limanda 3 büyük proje

Bakan Elvan, üç büyük denizde üç büyük liman projesinin bulunduğunu hatırlatarak, denizcilik sektöründe gelecek dönemde ciddi canlanma söz konusu olacağını, bununla ilgili önlemler almaya başladıklarını söyledi.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.