1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Haşerat spreylerini çocukların uyuduğu odada kullanmayın
Haşerat spreylerini çocukların uyuduğu odada kullanmayın

Haşerat spreylerini çocukların uyuduğu odada kullanmayın

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Öksüzkaya, haşeratlara karşı yaz aylarında kullanılan spreylerin bakanlık ruhsatlı olmamasının sorun oluşturacağını belirtti.

A+A-
Dr. Ahmet Öksüzkaya, bu tür spreylerin üzerinde içindeki maddeler, kullanım şekli, zehirlenme anında ne yapılacağı ile ilgili bilgiler olması gerektiğini belirterek, çocukların bulundukları ve özellikle uyudukları odalarda kullanılmamasını tavsiye etti.
 
Yaz aylarında haşeratlara karşı kullanılan ilaçların satışları ciddi oranda artıyor. Ramazan ayı nedeniyle piknik ve açık alandaki bazı etkinliklerini erteleyenler, bayram tatilini fırsat bilerek devam ettirecek. Birçok insan, açık alanda özellikle çocuklarını haşeratlara karşı korumak içinde ilaç kullanıyor. Sprey tarzı ilaçların bakanlık ruhsatlı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Kene vakaları ile birlikte kullanımı artan spreyler, bazı haşeratlardan çok insanlara zehirlenme şeklinde zarar vermeye başladı.
 
Haşerat öldürücü spreyleri kullanırken çok dikkatli olunmasını isteyen Dr. Ahmet Öksüzkaya, bazı uyarılarda bulundu. Bu ürünleri kullanırken etiketlerinin mutlaka incelenmesi, etiketlerde bazı bilgilerin bulunup bulunmadığına bakılmasının önemli olduğuna işaret etti. Bu tür spreyleri kullananların dikkat etmesi gereken diğer hususlar ise şöyle; Etiketlerinde spreyin hangi haşeratlara etkili olduğu, içinde bulunan etkili ve etkisiz kimyasal maddelerin ağırlığı ve oranı, ileri, orta derecede ve hafif toksin gruplarından hangisi girdiği, zehirlenme halinde ne yapılması gerektiği yönündeki bilgiler olması gerekiyor. Etikette bulunması gereken bir diğer konu da kullanma talimatıdır. Burada duvarlara sıkılıp sıkılamayacağı, ne miktar kullanılacağı gibi açıklamalar olması şart. Dr. Öksüzkaya, etiket üzerinde bulunması gerektiği belirtilen bilgileri içermeyen haşere öldürücüler kuşku ile karşılanması gerektiğini belirterek, "Bakanlık kayıtlarını ve ruhsat numarasını, son kullanma tarihini içermeyen ya da son kullanma tarihi geçmiş haşere öldürücüler kullanılmamalıdır." dedi.
 
Dr. Ahmet Öksüzkaya, spreylerin çocuklardan, evcil hayvanlardan uzak tutulmasını ve yiyecek ile su kaplarına spreylerin bulaşmamasına dikkat edilmesini istedi. Öksüzkaya, şu bilgileri verdi: "İlaçların kutuları ateşe atılmamalı, kutu ezilmemeli, ağzındaki püs bölümün çıkartılmasına çalışılmamalı, hangi cins ilaç olursa olsun bebeklerin ve çocukların uyuduğu odada kullanılmamalıdır. İlaçlar etiket üzerinde tarif edildiği şekilde uygulanmalı. Kullanım sırasındaki en önemli yanlışlardan biri de spreyin sıkış süresidir. Aslında, ilacın 30 metrekarelik bir alanda etkili olabilmesi için 5 saniyelik sıkış süresi yeterli olduğu halde genelde daha uzun süreli uygulamalar yapılmaktadır. Bu da ilacı daha fazla etki göstermesine değil, gereksiz yere daha fazla doz kullanılmasına, daha fazla ilaç maruziyetine neden oluyor. İlaç ortamda kimse yokken, yiyecek ve içecekle açıkta değilken, hızlıca kısa sürede yapılmalı ve sonrasında uygulama yapılan alan mutlaka havalandırılmalıdır. Bütün haşare öldürücü spreyleri satın alırken belirleyicinin ilacın fiyatı değil, yönetmeliklere uygun üretilmemiş olup olmadığı olmalıdır. Aksi takdirde bu spreylerden beklenen etki elde edilmeyeceği gibi sağlığımızı da riske atmış olacağız." "Bu ilaçlar doğru kullanıldığı takdirde zarar göstermeleri pek beklenmez" diyen Dr. Öksüzkaya, ancak bazen aşırı doza, uzun süre maruziyetler sonucu istenmeyen etkiler görüldüğünü söyledi.
 
Zehirlenmelerinde genellikle temas eden ciltte lezyonlar, ishal, bulantı-kusma, nezle gibi çok da tanımlayıcı olmayan bulgularla seyrediyor. Alerjik bünyeye sahip kişilerde ise rinit ya da astım ataklarını tetiklediği gibi bu kişilerin özellikle bu spreylerden uzak durması gerekiyor.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.