1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Halk ibadetini yapıyor ama bir tedirginlik var
Halk ibadetini yapıyor ama bir tedirginlik var

Halk ibadetini yapıyor ama bir tedirginlik var

ÇİN'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde AA muhabirlerinin yaptıkları gözlemlere göre, kamusal alanlarda yıllardır uygulanan yoğun güvenlik önlemleri devam ediyor.

A+A-

Başkent Urumçi ve Kaşgar'da yapılan gözlemlerde, halkın oruç yasağına ilişkin sorulara açık yanıt vermekten kaçındığı ama camilerde ibadetlerin sürdüğü görüldü. Bölgede fotoğraf ve görüntü alınması güvenlik güçleri tarafından hoş karşılanmıyor. Urumçi'nin Büyük Pazar bölgesindeki Kuruk Köprü Camisi'nde öğle namazında her yaştan Uygur görülebilirken, çocuklar da ibadet ediyor. Uygurlara dini inançlara yönelik kısıtlama olup olmadığı sorular sorulduğunda, tedirgin bir yüz ifadesiyle olumsuz yanıt vermekten kaçınıyorlar. Halka açık alanlarda oruç yasağına ilişkin somut bir bildiri ya da afiş tespit edilemezken, kendilerine soru yöneltilen bazı esnaf ve vatandaşlar kısa yanıtlarla da olsa oruç tuttuklarını ifade ediyorlar.

Kaşgar kent merkezini çevreleyen anayol ve köprülerde yoğun polis kontrolleri var. Kaşgarlılar özel işletmelerde bir oruç yasağı ya da kısıtlaması olmadığını bizzat bildiklerini, devlet dairelerinde ise yasak uygulandığı konusunda yakınlarından aldıkları bazı bilgiler bulunduğunu belirtiyor. Uygur Bölgesinde oruç yasağı nedeniyle Türkiye'de yapılan gösteriler üzerine Çin, bu protestoların "yabancı basının gerçeği yansıtmayan" haberleri neticesinde olduğu ve iki ülke ilişkilerinin önemli olduğu mesajını vermişti.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.