1. HABERLER

  2. EDEBİYAT

  3. Halisdemir "30 Kuş" şiiriyle anlatılacak
Halisdemir "30 Kuş" şiiriyle anlatılacak

Halisdemir "30 Kuş" şiiriyle anlatılacak

Şair Dursun Ali Erzincanlı, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir için şiir yazdı. Erzincanlı, "Destan, şehit Ömer Halisdemir'in destanıydı.

A+A-

"Meğer gecesi vatanım için kabus olacak bir güne uyanmışım/Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler gördüm o gece/Ruhları yoktu" sözleriyle başlayan, şair Dursun Ali Erzincanlı'nın yazdığı "30 Kuş" şiiriyle Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit edilen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in kahramanlığı anlatılacak.

Yazdığı şiiri aynı zamanda yorumlayan Erzincanlı, 15 Temmuz'da ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu ile Alanya'da bir programda olduklarını söyledi.

Erzincanlı, darbe girişiminden, sosyal medyada yazılanları gören Döngeloğlu'nun, "Bu gece özellikle ülkemize dua edelim. Kötü şeyler olabilir." sözleriyle haberdar olduğunu aktararak, program sonunda detayları öğrendiğini kaydetti.

Otele geçtikten sonra televizyonu açtığını anlatan Erzincanlı, "TRT spikeri, kalkışmayla ilgili bildiriyi okuyordu. Kendimi çok kötü hissettim. 1980 ihtilali döneminde, 11-12 yaşlarındayım ve hafızlık yapıyordum. O an için adeta 'Bugün okul yok, kurs yok' diye sevinmiştim ama ondan sonraki 37 yıl boyunca ihtilal dönemiyle ilgili dinlediğimiz şeylerle ne olduğunu anlamıştım. Bu yüzden, Cumhurbaşkanımızın 'dışarıya çıkın' sözüne kadar, büyük bir çöküntü yaşadım." diye konuştu.

Erzincanlı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine abdest alarak Döngeloğlu ile Alanya Meydanı'na gittiklerini, Döngeloğlu'nun orada toplanan kalabalığa dua ettirdiğini aktardı.

Diyarbakır'dan Erzurum'a, Kayseri'den Tokat'a Türkiye'nin dört bir yanında "demokrasi nöbetleri"ne katıldığını dile getiren Erzincanlı, "Allah, çok büyük bir musibetten, beladan, vahşetten milletimizi muhafaza etti." dedi.

"Cumhurbaşkanımız bize psikoterapi uyguluyor"

Dursun Ali Erzincanlı, toplumun, atlatılan badirenin tam olarak farkında olmadığının altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bir insan, ciddi bir sıkıntı, trafik kazası, ölümden dönme gibi şeyler yaşadığı ilk gece, sabaha kadar uyuyamaz ve çok konuşur. Psikolojimiz hala normal değil. Millet olarak ciddi bir rehabilitasyona ihtiyacımız vardı ama işte lider dediğin de böyle olur. Cumhurbaşkanımız geceler boyu bizi meydanlarda tutmakla aslında bir psikoterapi uyguluyor, deşarj oluyoruz. Çok ciddi bunalımlara sebebiyet verecek bir şeyi atlattık."

Atlatılan badireye rağmen meydanlarda herhangi bir taşkınlık olmadığına işaret eden Erzincanlı, halkın birbirine kenetlenerek yaşanan kötü hadiseleri atlattığını söyledi.

"Halisdemir, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde milletini sevenlerin varlığının delili"

Erzincanlı, darbe girişimi sırasında şehit edilen Ömer Halisdemir'in kahramanlığının kendisini çok etkilediğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Zekai Paşa'nın ona, 'Sonunda şehadet de var. Hakkını helal et Ömer' demesinden sonra, normalde bir insanın yapacağı şeyler vardır. Kendi çoluk çocuğu gözünün önünden geçer. Yani ihtimaller çok fazladır. Fakat şehit Ömer, neyle karşı karşıya kaldığını bilerek, kendinden bekleneni yaptı. Şehit Ömer Halisdemir, bir yönüyle de Türk Silahlı Kuvvetlerinin içinde vatanını, milletini seven unsurların varlığının da bir deliliydi. Darbeci, asker elbisesi giymiş generalin ölüm haberi, diğer hainlerin gücünü kırdığı gibi milletimizin de gücüne güç kattı."

Basında yer alan haberlerden, şehit Halisdemir'in 30 kurşunla şehit olduğunu öğrendiğini ifade eden Erzincanlı, "Babasıyla birlikte koyun otlatan, acılar görmüş bir evlat ve canını, vatanına milletine feda eden biri." dedi.

Erzincanlı, şairlerin gözyaşının şiir olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Açıkçası Ömer Halisdemir şehidimiz için yazdığım şiirde, başlangıçta babasına değil de kız kardeşine seslenmesini düşündüm. Ganime kardeşimizin sosyal medya hesabında abisini anlatımını okudum. Benim de 3 kız kardeşim var. Onların bana düşkünlüklerini bildiğim için kendimi onun yerine koyarak Halisdemir'in de Ganime'ye o olayı anlatmasını, kurşunlarla kanla anlatabileceğine ihtimal veremedim ve babasına seslenmesine karar verdim."

Şehit Halisdemir'in cenaze töreninde, elinde oğlunun fotoğrafıyla vakur duran babasından çok etkilendiğini belirten Erzincanlı, "Evladıyla mahşerde de gurur duyacak. Ben öyle düşünüyorum. Bizim anlattığımız aslında milyonda biri bile değil şehadetin. Sevgili Peygamberimiz, 'İnsanlar öldükten sonra hiçbiri geriye dönmek istemez, şehitler hariç. Şehit Allah'tan, tekrar dünyaya gönderilmeyi ve aynı şekilde tekrar ölmeyi ister' buyuruyor. Şiirde, 30 kurşuna bu sebeple '30 Kuş' dedim. Halisdemir'in de ancak böyle anlatabileceğini düşündüm." ifadelerini kullandı.

Erzincanlı, Türk çocuklarının, batılı kahramanlar yerine şehit Halisdemir gibi kahramanları tanıması gerektiğini düşünerek şiiri kaleme aldığının altını çizdi.

"Ülkemizde şehadet rüzgarı esiyor"

"30 Kuş"un büyük ilgi gördüğüne değinen Erzincanlı, şunları söyledi:

"Destan, şehit Ömer Halisdemir'in destanıydı. Ben sadece o destanı okumaya çalıştım. İnanın kimse şaşırmadı sözlerine. Dinleyenler 'Düşündüğümüzü yazmışsınız' dedi. 15 Temmuz'dan itibaren ülkemizde bir şehadet rüzgarı esiyor. Yani kimse, şu an dünyayı düşünmüyor. Herkes sadece 'Neden ben o gece ölmedim' diye düşünüyor. İnsanlar vatanı ve milleti için şehadetin ne kadar güzel bir şey olduğunu hissediyor. Allah'ın, vatan için canını verenleri, Peygambere komşu ettiğini biliyor."

Dursun Ali Erzincanlı, şiir için hazırlanacak klibinin müziğinin Taner Demiralp tarafından yapıldığını aktararak, klibin hafta sonu televizyonlarda ve internette yayımlanacağını sözlerine ekledi.

"30 Kuş" şiiri

Dursun Ali Erzincanlı'nın şehit Ömer Halisdemir için yazdığı "30 Kuş" şiirinin bir bölümü şöyle.

"Meğer gecesi vatanım için kabus olacak bir güne uyanmışım/Gökyüzünün yıldızlarını çalıp omuzlarına takan hain yüzler gördüm o gece/Ruhları yoktu

Korkar mı senin oğlun? Korkmaz, korkmadım/Zekai Paşa'mı aradım/'O makam senin namusundur Ömer/Ben gelene kadar namusunu koru/Gerekirse o vatan hainini vur/ Vazifenin sonunda şehadet de var Ömer/Hakkını bana helal et'/

Paşam şehadet der demez yine kulağıma kanat sesleri geldi baba/Rüya değil bu kez, uyanıktım/Muhteşem bir koku yayıldı odaya/Bir şey oldu o an, sanki ellerim, omuzlarım çeliktendi/ Sanki tüm dünyayla savaşabilirdim

Vatan hainine döndüm/Arkasında karanlık yüzlü adamları vardı/'Giremezsiniz' dedim/ Bir arslanın karşısında duran çakallar gibiydiler/Ve saldırdılar, silahımı çekip baş haini alnından vurdum

Yine kuşları gördüm baba, bana doğru uçuyordu/30 kuş, kanat sesleri vücuduma dokunan/Ve kanatlarında kan, sela sesi gökleri yırtan/Muhteşem bir koku, gül mü leylak mı içime yayılan."

 

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.