1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. 'Hadislerle İslam' Külliyatı Çinceye çevriliyor
'Hadislerle İslam' Külliyatı Çinceye çevriliyor

'Hadislerle İslam' Külliyatı Çinceye çevriliyor

Diyanet'in 8 yıllık çalışmasının sonucu olan hadis külliyatı 'Hadislerle İslam', Çinceye çevrilecek

A+A-

Osman Erol'un haberi:

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Çin temasları kapsamında Pekin’de Çin İslam Derneği Başkanı Hilaluddin Chen Guangyuan ile görüştü. Dernek binasında gerçekleşen görüşmede Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan 7 kitaplı hadis külliyatı Hadislerle İslam’ın Çinceye çevrilmesi konusunda prensipte anlaşmaya varıldı.

Görüşmede Görmez, ilişkilerin son dönemde arttığına değindi ve Çin ziyaretinin çok verimli geçmekte olduğunu söyledi. Chen ise Türkiye’de Çin Kültür Yılı çerçevesinde geçen yıl İstanbul’da Çin Devlet Din İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın işbirliği ile düzenlenen ‘’2012 Çin-Türkiye İslam Kültür ve Sanat Eserleri Sergisi’’nin çok başarılı geçtiğini ve bunun Çin’deki Müslümanlar üzerinde büyük etki oluşturduğunu söyledi. Chen ayrıca, Kütüb-ü Sitte’nin Çinceye çevrildiği bilgisini de verdi ve yine Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait 5 temel dini bilgiler kitaplarının Çinceye çevrilmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Görüşmenin ardından Prof. Görmez, Chen’a tercümesi yapılması kararlaştırılan hadis külliyatını hediye etti. Görmez ayrıca Uygur diline çevrilen İslami eserleri de inceledi. Görüşmenin ardından Görmez ve beraberindekiler, dernek binasındaki müzeyi gezdi. Burada, 1200 yıl önce Çin’in güneyindeki Guangzhou şehrinde yapılan Huaisheng Camisi’nin resmine bakan Görmez, basın mensuplarına caminin tarihi anımsattı.

Qinghai eyaletinin Xining şehrindeki Büyük Dongguan Camii’de bayram ve cuma namazlarında 100 binden fazla Müslüman’ın bir arada namaz kıldığı resmine ise hayran kaldı. Prof. Görmez, müzeyi gezerken, hacca giden Çinli bir Müslüman’ın dua edişi esnasında çekilen fotoğrafı karşısında da duygulandı.

Cihan