1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hacı adaylarına özel ekip
Hacı adaylarına özel ekip

Hacı adaylarına özel ekip

Sağlık Bakanlığı, hacı adaylarının hacca gidişte sağlık tedbirlerini yerine getirmek, dönüşte ise bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek, giriş ve çıkışlarda havalimanlarında ilkyardım ve gerekli sağlık hizmeti vermek için sağlık ekipleri oluşturdu

A+A-
Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, hacı adaylarına hacca gidiş ve dönüşte sağlık hizmetini vermek için özel sağlık ekipleri oluşturulduğunu söyledi.
 
Hacı adaylarının yolculuklarını sağlık, huzur, manevi heyecan, bereket ve feyiz içinde, geride güzel hatıralar bırakarak geçirmesinin en büyük temennileri olduğunu belirten Hatipoğlu, "Bu anlamda çalışmalar sürüyor. Gidişte hacı adaylarının sağlık tedbirlerini yerine getirmiş olarak çıkışlarını sağlamak, dönüşte ise bulaşıcı hastalıkların yurda girişini önlemek, giriş ve çıkışlarda havalimanlarımızda ilk yardım ve gerekli sağlık hizmetini vermek için Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatları doğrultusunda 1 Eylül itibariyle hacılarımızın dönecekleri güne kadar genel müdürlüğümüzün kontrolünde sağlık ekipleri oluşturulmuştur" diye konuştu.
 
Yolculuğa çıkarken hava alanlarında hacı adaylarına hizmet vermek üzere doktor ve yardımcı sağlık personelinin bulanacağını ifade eden Hatipoğlu, ilk yardım için gerekli tıbbı donanımın bulundurulacağı bir birim düzenlenerek, ilk yardım hizmetlerine de destek verileceğini dile getirdi.
 
"MERS-COV VAKALARINDA AZALMA GÖZLENMEKTEDİR"
 
Hatipoğlu, ayrıca hac aşıları yapılmamış adaylara aşıları yapılarak koruyucu sağlık önlemleri alınacağını belirterek, şunları kaydetti: "Hacı adayları gerekli sağlık ve hijyen kuralları açısından bilgilendirilecektir. Diyanet İşleri Başkanlığımızla iyi bir diyalog içerisinde Mers-cov ile ilgili broşürler hazırladık. Mers-cov yanında diğer enfeksiyonlardan da koruyucu yöntemlerini anlatan bu broşür, hacı adaylarımızın çantalarında olacak şekilde düzenlenmiştir. Son bir aydır Mers-cov ile ilgili vakalarda belirgin azalış gözlenmektedir. Bu da hac öncesi iyi bir haber. Bu konuda alınan tedbirlerin işe yaradığını göstermektedir. Hacdan dönüşte enfeksiyon dahil her türlü sağlık sorunları sorgulanacaktır. Gerekli görülenler önceden belirlenen hastanelere nakledilecekler. Şikayeti olmayan hacılarımız da 2 hafta içinde rahatsızlanmaları halinde aile hekimlerine başvurmaları için yönlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca seyahat öncesi, sırasında ve sonrasında Genel Müdürlüğümüze bağlı (0212) 444 77 34 numaralı Seyahat Sağlığı Danışma Hattından hacılarımızın her türlü sağlık sorunlarıyla ilgili bilgi alabilmeleri mümkündür."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.