1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hac, müstesna bir ibadet
Hac, müstesna bir ibadet

Hac, müstesna bir ibadet

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'teki "Hac" konulu serginin açılışına katıldı

A+A-
Hollande, Fransa Arap Dünyası Enstitüsü (IMA) ve Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Kütüphanesi'nce Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen "Hac" konulu serginin açılışını yaptı.
 
Fransa'da ilk kez bu konuda bir sergi düzenlendiğini belirten Hollande, "Fransa her zaman dünyaya, bütün kültürlere ve dinlere açık bir ulus olmak istedi. Hac, İslam'ın 5 şartından birisi ama aynı zamanda bütün insanlığa ait. Hac, tarih boyunca herkesin dikkatini çekmiş müstesna bir ibadet. Fransa'dan her yıl 25 bin Müslüman hacca gidiyor. Avrupa'dan en çok biz gönderiyoruz. Dolayısıyla onların da ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz" diye konuştu.
 
IMA Başkanı Jack Lang ise serginin, Fransa'da ikinci büyük dini grup olan milyonlarca Müslüman'ı olduğu kadar başka medeniyetler, kültürlerarası diyalog ve çeşitlilikle ilgilenen herkese hitap ettiğini vurguladı.
 
Sergi, 2012 yılında Londra'daki British Museum'da düzenlenen etkinliğin daha kapsamlı bir örneğini oluşturuyor. Ortaçağdan günümüze gelen 230'dan fazla objenin yer aldığı sergide, Kabe örtüsü, 16. ve 17. yüzyıldan kalan el yazması Kur'an-ı Kerim'ler de bulunuyor.
 
Sergi, 10 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek.
 
AA
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.