1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Güvenin artması için İslam daha görünür hale gelmeli
Güvenin artması için İslam daha görünür hale gelmeli

Güvenin artması için İslam daha görünür hale gelmeli

Almanya'daki Müslümanlar Fransa'daki saldırıları kınayan gösteri düzenledi. Gösteriye Almanya Cumhurbaşkanı Gauck ve Başbakan Merkel de katıldı

A+A-

Paris’teki terör saldırılarını kınamak ve yükselen ırkçılık ile İslam karşıtlığına karşı çıkmak amacıyla Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) ve Berlin Türk Cemaati (TGD) tarafından"Birlik içinde, tavır alıyoruz" sloganıyla  Brandenburg Kapısı önündeki "Pariser Platz" adlı meydanda sessiz gösteri düzenlendi.

Gösteriye Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Fransa Berlin Büyükelçisi Phlilippe Etienne, çok sayıda bakan, siyasi parti liderleri, milletvekilleri, Müslüman derneklerden, sivil toplum örgütlerinden, Hristiyan, Musevi ve  diğer dini cemaatlerden temsilciler ile çok sayıda kişi katıldı.

Kuran-ı Kerim’den ayetler okunan ve Almancaya tercüme edilen gösteride Fransa'da haftalık karikatür dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

Gösteride Kuran-ı Kerim’den okunan ayette "Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürür" ifadesine yer verildiğine işaret eden ZMD Başkanı Mazyek, teröristlerin bundan dolayı Allah'a şirk koştuklarını kaydetti.

Berlin Eyaleti Başbakanı Michael Müller de Berlin'de bu gösteride bütün büyük dinlerin temsilcilerinin bir araya gelmesinden dolayı da memnuniyet  duyduğunu belirtti.

Paris'teki saldırıların İslam karşıtlığını artırmak ve mültecilere karşı kışkırtmak için kötüye kullanıldığını anlatan Müller de "Son günlere şu da belli oldu: Biz kendimizi böldürmeyeceğiz. Barışçıl İslam'ın Almanya'da ve Berlin'de yeri var" dedi.

Müller, güvenin artması için İslam'ın ülkede daha görünür hale gelmesini istediğini söyledi.

Gösteri sırasında Brandenburg Kapısı, Fransa bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı. Gösteriye katılanların bir bölümü Türk ve Alman bayrakları taşıdı.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum