1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Güneydoğu, organik tarımda gelişiyor
Güneydoğu, organik tarımda gelişiyor

Güneydoğu, organik tarımda gelişiyor

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gaziantep'te "GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü" imza törenine katıldı.

A+A-

Törende konuşan Bakan Yılmaz, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki organik tarım sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet edilebilirliğini artıracağız" dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü kapsamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki organik tarım sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet edilebilirliğinin artırılacağını bildirdi. Yılmaz, Gaziantep Valiliği'nde düzenlenen "GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü" imza törenine katıldı. Yılmaz, buradaki konuşmasında, çalışmanın GAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından BM ile işbirliği içerisinde yürütüldüğünü söyledi. Projeyle kümelenme metodu uygulanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki organik tarım sektörünün ulusal ve uluslararası rekabet edilebilirliğinin artırılmasının hedeflendiğini ifade eden Yılmaz, bu sayede de bölgenin daha hızlı kalkınmasının destekleneceğini vurguladı.

ÜRETİM VE PAZARLAMA GÜÇLENECEK

Yılmaz, proje kapsamında üretim ve pazarlanması noktasındaki altyapının güçlendirileceğini anlatarak, çalışmaların neticesinde örgütlü, sürdürülebilir, katma değeri yüksek ve çevre dostu üretimin gerçekleşeceğine dikkati çekti. Projenin GAP bölgesi için önemine işaret eden Yılmaz, "GAP bölgesi, 12 yıl önce sadece 700 milyon dolarlık ihracat yaparken geçen yıl itibarıyla 9 milyar doları aşmıştır. Bölgesel olumsuzluklar ve küresel krize rağmen bunu başarmıştır. İnşallah önümüzdeki dönemde Gaziantep'in lokomotif olduğu bölgemiz daha ileriye de gidecektir" diye konuştu.

PROJENİN BÜTÇESİ 4,5 MİLYON TL

Bu kapsamda projenin de desteğiyle önümüzdeki süreçte rekabet gücü daha yüksek ürünlerin ön plana çıkacağını aktaran Yılmaz, "GAP Organik Tarım Mali Destek Programı Protokolü"nün de kısa ve orta vadede ilgili sektörlerin STK, akademisyenler, üreticiler, tüccarlar ve yerel dinamikleriyle el ele vererek hızlı biçimde büyüyeceğini kaydetti. Protokol kapsamında hali hazırdaki desteklerin dışında farklı bir destek niteliği taşıyacağını bildiren Yılmaz, organik tarımın önemine dikkati çekerek projenin 2015 yılı bütçesinin 4,5 milyon TL olduğunu sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise projeyi çok önemsediklerini dile getirerek katkıları nedeniyle Bakan Yılmaz'a teşekkür etti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.